Фудбалски куп на Италија 2015-2016

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2015-2016, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 69-тото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Фудбалски куп на Италија 2015-2016
TIM Cup 2015-2016
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 69-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 2 август 2015
до: 21 мај 2016
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(11. титула)
Финалист Милан Милан
Статистика
Најдобар стрелец Италија Џулио Бицото (5)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 209 (2,65 по натпревар)
Juventus Coppa Italia 2016.jpg
Капитенот на Јувентус, Џорџо Кјелини, го подига трофејот од Купот на Италија.
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2014–15 2016–17 Right arrow.svg

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Лацио во во финалето од претходната сезона со 2-1 продолженија, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Милан со 1-0 со голот на Алваро Мората во продолженијата, стигнувајќи до рекордната 11-та титула во ова натпреварување.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал да ги освои првенството и купот на Италија и истите да титули да ги одбрани следната сезона.

Клубови кој учествувалеУреди

Серија А (20 клуба)Уреди

Серија Б (22 клуба)Уреди

Лега Про (27 клуба)Уреди

Серија Д (9 клуба)Уреди

извор: legaseriea.it[2]

Формат и носителиУреди

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба го ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кој завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фазаУреди

Прво колоУреди

Натпреварите од првото коло се одиграле на 2 август 2015.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Л'Аквила   2 - 0   Арецо
Читадела   15 - 0   Потенца
Матера   0 - 1   Зудтирол
СПАЛ   1 - 0   Ренде
Беневенто   0 - 1   Тутокуоио
Фоџа   2 - 1 (прод.)   Лукезе
Лече   0 - 0 (3-2 пен)   Катанцаро
Павија   3 - 0   Поџибонси
Пиза   4 - 0   Сестри Леванте
Бреша   0 - 0 (4-3 пен)   Кремонезе
Казертана   1 - 0 (прод.)   Леко
Јуве Стабија   2 - 0   Мелфи
Алесандрија   2 - 0   Алто Вичентино
Реџана   3 - 0   Делта Ровиго
ФералпиСало   5 - 1   Фано
Басано Виртус   2 - 1   Понтедера
Асколи   1 - 2   Козенца
Витербезе   0 - 2   Анкона

Второ колоУреди

Натпреварите од второто коло се одиграле на 8, 9 и 10 август 2015.[4]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Новара   5 - 0   Л'Аквила
Терамо   0 - 2   Читадела
Пескара   2 - 0   Зудтирол
Катанија   3 - 0 (додел.)   СПАЛ
Чезена   4 - 0   Лече
Модена   3 - 0   Тутокуоио
Трапани   1 - 0   Комо
Каљари   5 - 0   Виртус Ентела
Бари   1 - 2   Фоџа
Латина   1 - 4   Павија
Салернитана   1 - 0   Пиза
Специја   1 - 0   Бреша
Авелино   3 - 0   Казертана
Виртус Ланчано   0 - 2   Јуве Стабија
Про Верчели   1 - 2   Алесандрија
Перуџа   3 - 1   Реџана
Кротоне   1 - 0   ФералпиСало
Тернана   2 - 0   Басано Виртус
Виченца   1 - 1 (4-2 пен)   Козенца
Ливорно   2 - 0 (прод.)   Анкона

Трето колоУреди

Натпреварите од третото коло се одиграле на 14, 15, 16, 17 и 20 август 2015.[5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Удинезе   3 - 1   Новара
Аталанта   3 - 0   Читадела
Торино   4 - 1   Пескара
Катанија   1 - 4   Чезена
Сасуоло   2 - 0   Модена
Трапани   1 - 1 (2-4 пен)   Каљари
Верона   3 - 1   Фоџа
Болоња   0 - 1   Павија
Кјево   0 - 1 (прод.)   Салернитана
Фрозиноне   0 - 0 (5-6 пен)   Специја
Палермо   2 - 1   Авелино
Алесандрија   1 - 0   Јуве Стабија
Милан   2 - 0   Перуџа
Кротоне   1 - 0   Тернана
Емполи   0 - 1   Виченца
Карпи   2 - 0 (прод.)   Ливорно

Четврто колоУреди

Натпреварите од четвртото коло се одиграле на 1, 2 и 3 декември 2015.[6]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Удинезе   3 - 1   Аталанта
Торино   4 - 1   Чезена
Сасуоло   0 - 1   Каљари
Верона   1 - 0   Павија
Специја   2 - 0   Салернитана
Палермо   2 - 3   Алесандрија
Милан   3 - 1 (прод.)   Кротоне
Карпи   2 - 1   Виченца

Завршна фазаУреди

ОсминафиналеУреди

Осминафиналните натпревари се одиграле на 15, 16, 17 декември 2015.[7]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Лацио   2 - 1   Удинезе
Јувентус   4 - 0   Торино
Интер   3 - 0   Каљари
Наполи   3 - 0   Верона
Рома   0 - 0 (2-4 пен)   Специја
Џенова   1 - 2 (прод.)   Алесандрија
Сампдорија   0 - 2   Милан
Фјорентина   0 - 1   Карпи

Детален преглед на натпреварите

ЧетвртфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 13 и 18, 19 и 20 јануари 2016.[8]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Лацио   0 - 1   Јувентус
Наполи   0 - 2   Интер
Специја   1 - 2   Алесандрија
Милан   2 - 1   Карпи

Детален преглед на натпреварите

ПолуфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 26 и 27 јануари (први натпревари), и 1 и 2 март 2016 (реваншите).[9]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Јувентус   3 - 3 (5-3 пен)   Интер 3 - 0 0 - 3 (прод.)
Алесандрија   0 - 6   Милан 0 - 1 0 - 5

Детален преглед на натпреварите

Први натпревариУреди

Втори натпревариУреди

ФиналеУреди

21 мај 2016
20:45 ЦЕВ
Милан   0–1 (прод.)   Јувентус Олимпико, Рим
Гледачи: 67 123[10]
Судија: Џанлука Роки
Извештај Мората   110'
 
 
 
 
 
 
 
 
Милан
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
  Милан (4-3-3)
GK 99   Џанлујџи Донарума
RB 96   Давиде Калабрија
CB 17   Кристијан Запата   50'
CB 13   Алесио Ромањоли
LB 2   Матија Де Шиљо
DM 18   Рикардо Монтоливо (к)   108'
CM 27   Јурај Куцка   112'
CM 16   Андреја Поли   84'
RW 10   Кеисуке Хонда   88'
CF 70   Карлос Бака
LW 28   Џакомо Бонавентура
Замени:
GK 1   Диего Лопез
DF 4   Хосе Маури   119'   108'
DF 5   Филип Мексес
FW 7   Жереми Менез
FW 9   Луис Адријано
FW 19   М'Баје Нијанг   101'   84'
GK 32   Кристијан Абијати
DF 33   Алекс
FW 45   Марио Балотели   112'
MF 72   Кевин-Принс Боатенг
MF 73   Мануел Локатели
MF 91   Андреја Бертолачи
Тренер:
  Кристијан Броки
 
  Јувентус (3-5-2)
GK 25   Нето
CB 24   Даниеле Ругани   120+2'
CB 15   Андреја Барцаљи   105'
CB 3   Џорџо Кјелини (к)   117'
RWB 26   Стефан Лихтштајнер   75'
CM 18   Марио Лемина
CM 11   Ернанес   108'
CM 10   Пол Погба   62'
LWB 33   Патрис Евра   62'
CF 21   Пауло Дибала
CF 17   Марио Манџукиќ
Замени:
GK 1   Џанлујџи Буфон
FW 7   Симоне Ѕаѕа
FW 9   Алваро Мората   119'   108'
DF 12   Алекс Сандро   62'
FW 16   Хуан Квадрадо   75'
MF 20   Симоне Падоин
MF 22   Квадво Асамоа
MF 27   Стефано Стураро
GK 34   Рубињо
MF 37   Роберто Переира
Тренер:
  Масимилијано Алегри

Екипа победникУреди

 
Јувентус
11. титула

Листа стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
5 0   Џулио Бицото   Читадела
3 0   Рикардо Бокалон   Алесандрија
3 1   Марцело Брозовиќ   Интер
3 0   Роберто Флоријано   Фоџа
3 0   Симоне Гуера   ФералпиСало
3 0   Пабло Граноче   Модена
3 2   Масимо Ловисо   Алесандрија
3 0   Ридер Матос   Карпи
3 1   Алваро Мората   Јувентус
3 0   М'Баје Нијанг   Милан

НаводиУреди

 1. Виртус Ентела испадна од Серија Б во сезоната 2014-15, но влезе во ова натпреварување со отанатите клубови од Серија Б, заземајќи го местото на Парма.
 2. „TIM Cup 2015/2016“. Lega Serie A. Архивирано од изворникот на 2020-01-26. Посетено на 29 July 2015.
 3. „1st Round“. Soccerway. August 2015.
 4. „2nd Round“. Soccerway. August 2015.
 5. „3rd Round“. Soccerway. August 2015.
 6. „4th Round“. Soccerway. December 2015.
 7. „Round of 16“. Legaseriea. December 2015.
 8. „Quarter-finals“. Legaseriea. January 2015.
 9. „Semi-finals“. Legaseriea. February 2016.
 10. „Milan Vs. Juventus“. lastampa.it. 21 мај 2016.

Надворешни врскиУреди