Штефан Раду

(Пренасочено од Стефан Раду)

Штефан Даниел Раду (роден на 22 октомври 1986 година) e романски фудбалер, играч од одбраната на Лацио и поранешен репрезентативец на Романија.

Штефан Раду
DK-Lazio (2).jpg
Лични податоци
Полно име Штефан Даниел Раду
Роден на 22 октомври 1986 (1986-10-22) (36 г.)
Роден во Букурешт, Романија
Држава  Романија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 26
Младинска кариера
1999–2004 Динамо Букурешт Динамо Букурешт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2008 Динамо Букурешт Динамо Букурешт 61 (2)
2008– Лацио Лацио 325 (5)
Репрезентација
2006–2008 Романија Романија 21 13 (1)
2006–2013 Романија Романија 13 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 December 2016.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 March 2013

Клупска кариераУреди

Динамо БукурештУреди

Раду ја започна својата кариера во големиот романски клуб Динамо Букурешт. Тој играше четири сезони во првиот тим на Динамо, стекнувјќи репутација како еден од најголемите таленти во неговата земја и често го споредуваат со "Новиот Киву" од страна на романските медиуми. Сепак, тој само што стана клучен прв тимски играч во сезоната 2006-07, кога периодот на трансфери остави јаз во централната одбрана на Динамо, празнина која Раду успешно ја покри, и со тоа се претвори од надежен млад играч во еден од најдобрите централни дефанзивци во лигата. Тој и помогна на екипата на Динамо да го освои своето 18. првенство и да го привлече вниманието на неколку западни клубови.

ЛациоУреди

Во јануари 2008 година, Раду беше потпишан од страна на италијанскиот Лацио на договор за заем од € 1 милион евра до крајот на сезоната 2007-08 година. Тој го направи своето деби за Лацио во Купот на Италија против Фиорентина кратко време откако се приклучи на тимот. Бидејќи тој беше откритие на тренерот Делио Роси и како млад фудбалер додаде екстра квалитет на задната линија и беше вклучен во речиси сите натпревари. На крајот на неговата позајмица, Раду беше потпишан од Лацио во јуни за трансфер од 3,5 милиони евра.[1]

На 17 јуни 2011 година, Раду потпиша продолжување на договорот од пет години. Тој стана еден од најважните играчи за Лацио, тим кој тој во тоа време беше капитен за време на сезоната 2011-12 Серија А. Неговата улога во Лацио е обично како центарален дефанзивец, иако тој се користи и како лев бек во последните неколку сезони под раководство на Едуардо Реја и другите тренери.[2]

Репрезентативна кариераУреди

Раду го направи своето деби за Романската репрезентација во 2006 година, по неуспехот на земјата да се квалификува за Светското Првенство во Германија во 2006 година.

Во текот на квалификациите во групата за Евро 2008, Раду доби меѓународно искуство и беше избран во тимот за финалниот турнир во Швајцарија и Австрија. На Еуро 2008, сепак, Раду остана замена и не одигра на ниту еден натпревар.

На 25 март 2008 година бил одликуван од претседателот на Романија Трајан Басеску за успешни Евро 2008 квалификации со Medalia "Meritul Sportiv" - (Медалот "весел заслуги") класа III.

НаводиУреди

  1. „Bilancio separato e consolidato S.S.Lazio SpA“ (PDF). SS Lazio (италијански). 23 October 2008. Посетено на 17 June 2011.
  2. „Communication“. SS Lazio (италијански). 17 June 2011. Посетено на 17 June 2011.

Надворешни врскиУреди