УС Кремонезе

Унионе Спортива Кремонезе, познат и само како Кремонезеиталијански фудбалски клуб од Кремона, Ломбардија. Моментално се натпреварува во Серија А, највисоката лига на италијанскиот фудбалски систем, откако во сезоната 2021-2022 се вратиле во елитата по 26 години пауза.

Кремонезе
Uscremonesestemma.png
Целосно имеУнионе Спортива Кремонезе
ДржаваИталија Италија
Основан1903; пред 120 години (1903)
ЛокацијаКремона, Италија
СтадионЏовани Ѕини
Капацитет20.641
СопственикИталија Џовани Арведи
ТренерИталија Масимилијано Алвини
ЛигаСерија А Серија А
2021–22Серија Б, 2-ри (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот во својата историја има одиграно вкупно 8 сезони во највисокото ниво на италијанскиот фудбал. Покрај повеќето различни титули освоени во пониските национални лиги, на меѓународната сцена Кремонезе може да се пофали и со освојувањето на Англо-италијанскиот куп 1992-1993.

Клупските бои се, сива и црвена, па оттука доаѓа и прекарот кои ги означува играчите од Кремона григиороси (григио на италијански значи сиво, а росо - црвено). Домашните натпревари Кремонезе ги игра на стадионот Џовани Ѕини, кој има капацитет од 20.641. За најголем ривал на клубот се смета екипата на Пјаченца.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
2   ОД Џек Хендри
3   ОД Емануеле Валери
4   ОД Емануел Аиву
5   СР Јохан Васкес
6   СР Шарл Пикел
7   НП Хаиме Баес
8   СР Сантјаго Аскасибар
9   НП Даниел Чофани
10   НП Кристијан Бунајуто
12   ГМ Марко Карнесеки
13   ГМ Џанлука Саро
15   ОД Матео Бјанкети  
17   ОД Леонардо Серникола
18   ОД Паоло Гиљионе
19   СР Микеле Кастањети
20   НП Феликс Афена-Џан
Бр. Позиција Играч
21   ОД Влад Кирикеш
22   ГМ Доријан Чиежковски
23   СР Кристијан Ачела
24   ОД Алекс Ферари
28   СР Суалио Меите
32   СР Гонсало Ескаланте
33   ОД Џакомо Кваљата
44   ОД Лука Локошвили
45   ГМ Мухамаду Сар
60   ОД Маиса Ндијае
62   СР Томазо Миланезе
74   НП Франк Цаџу
77   НП Давид Окереке
90   НП Сирил Десерс
97   ГМ Јонуц Раду
98   СР Лука Ѕанимакија

Познати поранешни играчиУреди

Надворешни врскиУреди