Калчо Комо е фудбалски тим од градот Комо северна Италија, кој во моментов се натпреварува во Лега Про прима дивизионе. Тимот е основан во 1907 година под името Como Foot-Ball-Club. Во периодот од 1911 до 1936 година клубот се спојувал со разни други клубови од околината со цел правење на една единствена силна екипа од регионот. Во 1938 откако Комо се споил и со ФК Осмели, го добил името Калчо Комо СпА под кое настапувал сè до 2004 година кога акционерските друштва прогласиле стечај на 22 декември 2004. Од 2005 клубот настапува под денешното име Калчо Комо СрЛ.

Комо
Целосно имеCalcio Como S.r.I.
ПрекариЛариани
Основан1907
2005 (рефундиран)
СтадионСтадион Џузепе Синигаљија
Комо, Италија
(Капацитет: 15,000)
ПретседателИталија Амилкаре Ривети
ТренерИталија Силвио Паолучи
ЛигаСерија
2022–2313-ти (Serie B)
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Комо за првпат изборил промоција во Серија А во 1949 година, и имаат поминато вкупно 13 сезони во првата италијанска лига, достигнувајќи го највисокото место (6. место) во дебитантската сезона (1949-1950). За последен пат тимот се натпреваруваше во Серија А во сезоната 2002-2003, но испаднаа како претпоследно пласирани. Комо има одиграно и 33 сезони во Серија Б.

Титули уреди

Познати бивши играчи уреди

Надворешн врска уреди