Фудбалски клуб Карпи 1909 е италијански фудбалски клуб кој се наоѓа во Карпи, Емилија-Ромања.

Карпи
Целосно имеКарпи Фудбал Клуб 1909 С.р.л.
Основан1909
СтадионСтадион Алберто Бралја
Карпи, Италија
Капацитет21,151
СопственикЏорџо Сквинци
ПретседателИталија Клаудио Калиуми
ТренерИталија Фабрицио Кастори
ЛигаСерија А
2014–15Серија Б, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот моментално се натпреварува во својата дебитантска сезона во Серија А, откако во сезоната 2014-2015 како победници во Серија Б избориле историска промоција.

Најголем соперник на Карпи им е екипата на Модена. Официјални бои на клубот се црвената и белата. Својте домашни натпревари Карпи ги игра на стадионот Алберто Бралја.

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Обновено на 1 September 2015
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Жељко Бркиќ
2   ОД Валас
3   ОД Гаетано Летиција
4   СР Ајзак Кофи
5   ОД Кристијан Ѕакардо
6   ОД Рикардо Галјиоло
7   НП Ридер Матос
8   СР Рафаеле Бјанко
9   НП Камил Вичек
10   СР Андреа Лаѕари
11   СР Антонио Ди Гаудио
12   НП Марко Бориело
14   СР Федерико Џино
15   НП Кевин Ласања
Бр. Позиција Играч
18   ОД Игор Бубњиќ
19   СР Лоренцо Пашиути
20   СР Лоренцо Лољо
21   ОД Симоне Ромањоли
22   ГМ Франческо Бенуси
27   ГМ Вид Белец
29   СР Рафаел Мартињо
33   ОД Николас Споли
34   ОД Габриел Силва
39   СР Лука Мароне
58   СР Матео Феделе
94   СР Гаспар Ињигуес
99   НП Џери Мбакогу

Познати поранешни играчи

уреди

Статистика и скор

уреди

Учество во првенства

уреди
Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Категорија 3 1919-1920 1921-1922 4
Серија А 1 2015-2016
Секонда Дивизионе 4 1922-1923 1925-1926 8
Прима Дивизионе 2 1926-1927 1927-1928
Серија Б 2 2013-2014 2014-2015
Прима Дивизионе 7 1928-1929 1934-1935 32
Серија Ц 13 1936-1937 1974-1975
Серија Ц1 10 1989-1990 1998-1999
Лега Про Прима Дивизионе 2 2011-2012 2012-2013
Серија Д 13 1950-1951 1977-1978 26
Серија Ц2 3 1978-1979 1999-2000
Лега При Секонда Дивизионе 1 2010-2011
Интеррегионално првенство 7 1981-1982 1987-1988 16
Серија Д 9 1980-1981 2009-2010

Вкупно 81 фудбалска професионална сезона, почнувајќи од почетокот на националната фудбалска лига во 1922:

Надворешни врски

уреди