Отвори го главното мени

Фудбалски клуб Карпи 1909 е италијански фудбалски клуб кој се наоѓа во Карпи, Емилија-Ромања.

Карпи
Carpi FC 1909 logo.png
Целосно имеКарпи Фудбал Клуб 1909 С.р.л.
Основан1909
СтадионСтадион Алберто Бралја
Карпи, Италија
Капацитет21,151
СопственикЏорџо Сквинци
ПретседателИталија Клаудио Калиуми
ТренерИталија Фабрицио Кастори
ЛигаСерија А
2014–15Серија Б, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот моментално се натпреварува во својата дебитантска сезона во Серија А, откако во сезоната 2014-2015 како победници во Серија Б избориле историска промоција.

Најголем ривал на Карпи им е екипата на Модена. Официјални бои на клубот се црвената и белата. Својте домашни натпревари Карпи ги игра на стадионот Алберто Бралја.

ИграчиУреди

Познати поранешни играчиУреди

Статистика и скорУреди

Учество во првенстваУреди

Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Категорија 3 1919-1920 1921-1922 4
Серија А 1 2015-2016
Секонда Дивизионе 4 1922-1923 1925-1926 8
Прима Дивизионе 2 1926-1927 1927-1928
Серија Б 2 2013-2014 2014-2015
Прима Дивизионе 7 1928-1929 1934-1935 32
Серија Ц 13 1936-1937 1974-1975
Серија Ц1 10 1989-1990 1998-1999
Лега Про Прима Дивизионе 2 2011-2012 2012-2013
Серија Д 13 1950-1951 1977-1978 26
Серија Ц2 3 1978-1979 1999-2000
Лега При Секонда Дивизионе 1 2010-2011
Интеррегионално првенство 7 1981-1982 1987-1988 16
Серија Д 9 1980-1981 2009-2010

Вкупно 81 фудбалска професионална сезона, почнувајќи од почетокот на националната фудбалска лига во 1922:

Надворешни врскиУреди