Душан Баста (Serbian Cyrillic: Душан Баста; роден на 18 август 1984 година) — српски фудбалер, играч од одбраната на Лацио и на српската репрезентација.

Душан Баста
FC Salzburg versus S.S. Lazio Rom Euroleague-Viertelfinale (12. April 2018) 04.jpg
Лични податоци
Полно име Душан Баста
Роден на 18 август 1984 (1984-08-18) (37 г.)
Роден во Белград, СФРЈ
Држава Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора (2003-2006)
Србија Србија (од 2006)
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 8
Младинска кариера
1992–1997 ПКБ Падинска Скела
1997–2002 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2008 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 97 (3)
2003–2004Јединство Уб Јединство Уб 27 (9)
2008–2014 Удинезе Удинезе 105 (9)
2008–2009Лече Лече 7 (0)
2014– Лацио Лацио 88 (1)
Репрезентација
2003–2006 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 21 10 (1)
2006–2007 Србија Србија 21 17 (2)
2005–2006 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 2 (0)
2007- Србија Србија 16 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 30 април 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 March 2015

Баста бил дел од фудбалскиот тим на Србија и Црна Гора на Светското првенство 2006 во Германија, но не настапил на ниту еден натпревар.

Надворешни врскиУреди