Тур де Свис 2018

82. издание на трката Тур де Свис
Тур де Свис 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание82. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи9
Датуми9 – 17 јуни 2018
Растојание1.215,4 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеФрауенфелд
ОдредиштеБелинцона
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај137
Просечна брзина41,244 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Марк Кристијан (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
МладинскиESP Енрик Мас (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2018 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2018) — 82. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 9 и 17 јуни како дваесетичетврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Австралиецот Ричи Порт од екипата БМЦ Рејсинг Тим.

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Три професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   Директ Енержи
 3.   Нипо-Вини Фантини-Европа Овини

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  9 јунФрауенфелд – Фрауенфелд18,3  БМЦ Рејсинг Тим    Штефан Кинг  
2  10 јунФрауенфелд – Фрауенфелд155  Петер Саган    Штефан Кинг  
3  11 јунОберштамхајм – Ганзинген182,8  Сони Колбрели    Штефан Кинг  
4  12 јунГанзинген – Гштад189,2  Кристофер Јул-Јенсен    Штефан Кинг  
5  13 јунГштад – Лојкербад155,7  Диего Улиси    Ричи Порт  
6  14 јунФиш – Гомисвалд186  Серен Краг Андерсен    Ричи Порт  
7  15 јунЕшенбах – Ароза170,5  Наиро Кинтана    Ричи Порт  
8  16 јунБелинцона – Белинцона123,8  Арно Демар    Ричи Порт  
9  17 јунБелинцона – Белинцона34,1  Штефан Кинг    Ричи Порт  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Интермарше-Ванти-Жобер Материо 20' 18
2. Тим ДСМ + 20
3. Декојнинк-Квик Степ + 27
4. Бора-Хансгрое + 27
5. Тим БајкЕксчејнџ + 29
6. Мовистар Тим + 33
7. Тим Бахреин Викториус + 36
8. Групама-ФДЖ + 45
9. Катјуша-Алпесин + 46
10. ОАЕ Тим Емирати + 50
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим20' 18
2.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Грег ван Авермат  БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 20
6.   Сам Омен  Санвеб+ 20
7.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 20
8.   Мајкл Метјус Санвеб+ 20
9.   Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 25
10.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 50' 09
2.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
5.   Марк Падун Бахреин-Мерида+ 0
6.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
7.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
8.   Грег ван Авермат  БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9.   Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
10.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим4ч 10' 24
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 20
6.   Мајкл Метјус Санвеб+ 23
7.   Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8.   Сам Омен  Санвеб+ 23
9.   Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 28
10.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида4ч 39' 51
2.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 0
5.   Магнус Корт Астана+ 0
6.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
8.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
10.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим8ч 50' 15
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
6.   Мајкл Метјус Санвеб+ 23
7.   Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8.   Сам Омен  Санвеб+ 23
9.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
10.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кристофер Јул-Јенсен Мичелтон-Скот4ч 35' 56
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 8
3.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 8
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
5.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 8
6.   Магнус Корт Астана+ 8
7.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 8
8.   Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 8
9.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 8
10.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 8
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим13ч 26' 19
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 16
6.   Мајкл Метјус Санвеб+ 17
7.   Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8.   Сам Омен  Санвеб+ 23
9.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
10.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Диего Улиси ОАЕ Емирати3ч 37' 31
2.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 0
4.   Вилко Келдерман Санвеб+ 0
5.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
6.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 0
7.   Наиро Кинтана Мовистар+ 0
8.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9.   Сам Омен  Санвеб+ 0
10.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим17ч 03' 53
2.   Вилко Келдерман Санвеб+ 20
3.   Сам Омен  Санвеб+ 20
4.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 21
5.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 29
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 33
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 36
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 40
9.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 46
10.   Микел Ланда Мовистар+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Серен Краг Андерсен Санвеб4ч 59' 53
2.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 10
3.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 24
4.   Максим Монфор Лото-Судал+ 25
5.   Сирил Готје АГ2Р Ла Мондијал+ 25
6.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим+ 27
7.   Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 29
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 39
9.   Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 39
10.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 39
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим22ч 04' 13
2.   Вилко Келдерман Санвеб+ 32
3.   Сам Омен  Санвеб+ 32
4.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 33
5.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 41
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 45
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 48
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
9.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 58
10.   Микел Ланда Мовистар+ 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана Мовистар4ч 01' 39
2.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 22
3.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим+ 22
4.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 38
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 38
6.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 38
7.   Игор Антон Дименжн Дата+ 38
8.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 50
9.   Микел Ланда Мовистар+ 50
10.   Сам Омен  Санвеб+ 59
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим26ч 06' 10
2.   Наиро Кинтана Мовистар+ 17
3.   Вилко Келдерман Санвеб+ 52
4.   Енрик Мас  Квик-Степ Флорс+ 53
5.   Сам Омен Санвеб+ 1' 13
6.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 28
7.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 31
8.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 37
9.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 48
10.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Арно Демар Групама-ФДЖ2ч 41' 07
2.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
7.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10.   Мајкл Метјус  Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим28ч 47' 17
2.   Наиро Кинтана Мовистар+ 17
3.   Вилко Келдерман Санвеб+ 52
4.   Енрик Мас  Квик-Степ Флорс+ 53
5.   Сам Омен Санвеб+ 1' 13
6.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 28
7.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 31
8.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 37
9.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 48
10.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим39' 44
2.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 19
3.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 23
4.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 26
5.   Мајкл Метјус Санвеб+ 26
6.   Павел Сиваков Тим Скај+ 37
7.   Камерон Мајер Мичелтон-Скот+ 37
8.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 38
9.   Никијас Арнт Санвеб+ 44
10.   Нелсон Оливеира Мовистар+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредокУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим29ч 28' 05
2.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 02
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 12
4.   Енрик Мас  Квик-Степ Флорс+ 1' 20
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 21
6.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 47
7.   Сам Омен Санвеб+ 1' 52
8.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 59
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 27
10.   Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 2' 41
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур де Свис 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2018 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[4]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[4] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[4] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[4] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[4]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со зелена маичка. Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само за возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[4]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[4]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1 БМЦ Рејсинг Тим Штефан Кинг недоделена недоделена Сам Омен БМЦ Рејсинг Тим
2 Петер Саган Филипо Ѕаканти Келвин Вотсон
3 Сони Колбрели
4 Кристофер Јул-Јенсен Петер Саган
5 Диего Улиси Ричи Порт Ромен Сикар Мовистар Тим
6 Серен Краг Андерсен Марк Кристијан
7 Наиро Кинтана Мајкл Метјус Енрик Мас Астана
8 Арно Демар Петер Саган
9 Штефан Кинг
На крја Ричи Порт Марк Кристијан Петер Саган Енрик Мас Астана

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 TG 2017, стр. 24–25.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди