Аква Блу Спорт

ирска велосипедска екипа

Аква Блу Спорт (англиски: Aqua Blue Sport; кратенка според UCI: ABS) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Ирска во 2017 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1][2][3]

Aqua Blue Sport loho.png
Лого на екипата
Инфомации за тимот
UCI кодABS
Основан2017
СтатусПрофесионална континентална екипа
Клучни кадри
Спортски директорСтивен Барет
Историја на тимското име
2017– Аква Блу Спорт

Екипата била основана од стопанственикот Рик Делани, кој обезбедил финансирање за најмалку четири сезони со двегодишни договори за возачите.[3]

Состав на екипата уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Адам Блајт 1 октомври 1989
  Метју Брамајер 7 јуни 1985Дименжн Дата (2016)
  Марк Кристијан 20 ноември 1990Wiggins (2016)
  Штефан Денифл 22 септември 1987ИАМ (2016)
  Конор Дан 22 јануари 1992JLT Condor (2016)
  Ендру Фен 1 јули 1990Тим Скај (2016)
  Арон Гејт 26 ноември 1990An Post-ChainReaction (2016)
  Ласе Норман Хансен 11 февруари 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Ли Хауард 18 октомври 1989ИАМ (2016)
  Мартин Ирвајн 6 јуни 1985Madison Genesis (2015)
  Петер Конинг 3 декември 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Михел Кредер 15 август 1987Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Ларс Петер Нордхауг 14 мај 1984Тим Скај (2016)
  Даниел Пирсон 26 февруари 1994Wiggins (2016)
  Лоренс Ворбас 28 јуни 1990ИАМ (2016)
  Келвин Вотсон 6 јануари 1993An Post-ChainReaction (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Адам Блајт 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Шејн Арчболд 2 февруари 1989
  Адам Блајт 1 октомври 1989Тинкоф (2016)
  Метју Брамајер  (1 јан–26 јун)7 јуни 1985Дименжн Дата (2016)
  Марк Кристијан 20 ноември 1990Wiggins (2016)
  Штефан Денифл 22 септември 1987ИАМ (2016)
  Едвард Данбар  (1 јан–12 сеп, Фуснота)1 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Конор Дан 22 јануари 1992JLT Condor (2016)
  Ендру Фен 1 јули 1990Тим Скај (2016)
  Арон Гејт 26 ноември 1990An Post-ChainReaction (2016)
  Ласе Норман Хансен 11 февруари 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
  Петер Конинг 3 декември 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Михел Кредер 15 август 1987Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Даниел Пирсон 26 февруари 1994Wiggins (2016)
  Каспер Педерсен 15 март 1996Giant-Castelli (2017)
  Лоренс Ворбас 28 јуни 1990ИАМ (2016)
  Келвин Вотсон 6 јануари 1993An Post-ChainReaction (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Шејн Арчболд 
Фуснота: Келвин Вотсон , промена на екипа

Наводи уреди

  1. „Aqua Blue Sport 2017 season“. ProCyclingStats. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. 'Amazon for bikes' site to help new Aqua Blue squad become self-sustained in three years“. cyclingweekly.co.uk. 10 октомври 2016. Посетено на 25 октомври 2016.
  3. 3,0 3,1 „Nordhaug, Brammeier, Irvine, Dunne first riders named for Aqua Blue Sport“.

Надворешни врски уреди