Келвин Вотсон

австралиски велосипедист

Келвин Вотсон (англиски: Calvin Watson; р. 6 јануари 1993) — поранешен австралиски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2012-2018.

Келвин Вотсон
Вотсон на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеКелвин Вотсон
Роден6 јануари 1993(1993-01-06)(31 г.)
Австралија Австралија
Висина1,92 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013 Фуд Италија Мг К Вис Норда
Професионални клубови
2012
2014–2015
2016
2017-2018
Тим Џајко-АИС
Трек Фактори Рејсинг
Ан Пост-Чејн Реакшн
Аква Блу Спорт[1][2]

Достигнувања

уреди
2010
3. Национално јуниорско друмско првенство
6. Светск јуниорско друмско првенство
2011
1.   Национално јуниорско друмско првенство
1. Тур ди Валромеј
2012
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Џиро дела Реџионе Фриули Венеција Џулија
8. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
8. Трофео Алчиде Дегаспери
10. Краен пласман Новозеландски велосипедски класик
2013
1.   Краен пласман Хералд Сан Тур
10. Трофео Чита ди Сан Вендемијано

Наводи

уреди
  1. 'Amazon for bikes' site to help new Aqua Blue squad become self-sustained in three years“. Cycling Weekly. 10 October 2016. Посетено на 2 February 2017.
  2. „2018 rider roster and first races confirmed“. Аква Блу Спорт. Aqua Blue Sport Limited. 1 January 2018. Архивирано од изворникот на 5 January 2018. Посетено на 5 January 2018.

Надворешни врски

уреди