Титан (месечина)

Титан е најголемиот природен сателит (месечина) на Сатурн.

Титан
Titan in natural color
Титан гледан од леталото Касини-Хајгенс
Откривање
ОткривачКристијан Хајгенс
Откриено25 март 1655
Атмосфера
Површински притисок
146.7 kPa

Титан има повеќе езера од течен етан и метан, меѓу кои и Охридското Езеро (лат. Ohrid Lacus)[1], наречено во чест на истоименото езеро во југозападна Македонија[2].

НаводиУреди

  1. Ohrid Lacus (Охридско Езеро) на Титан -“. Службен весник на планетарна номенклатура на Меѓународниот астрономски сојуз. 16 септември 2010. Посетено на 22 октомври 2010. (англиски)
  2. „НАСА одлучи едно од езерата на Титан да се вика „Охридско Езеро". Макфакс. 21 октомври 2010. Посетено на 21 октомври 2010. (македонски)