Кристијан Хајгенс

Кристијан Хајгенс (холандски: Christiaan Huygens; 14 април 1625 - 8 јули 1695) — холандски математичар, астроном, физичар и хоролог.

Кристијан Хајгенс
портрет на Кристијан Хајгенс
Роден(а)14 април 1629(1629-04-14)
Хаг, Холандска република
Починал(а)8 јули 1695(1695-07-08) (возр. 66)
Хаг, Холандска република
ЖивеалиштеХоландија, Франција
НационалностХоланѓанец
ПолињаФизика
Математика
Астрономија
Хорологија
УстановиКралско друштво на Лондон
Француска академија на науките
ОбразованиеУниверзитет Лиден
Анжевски Универзитет
Познат поТитан
Објаснување на прстените на Сатурн
Центрифугална сила
Сударна формула
Механички часовник
Хајгенс-Френелов принцип
Бранова теорија
Бирефрингенција
Еволута
Окулар
Влијание одГалилео Галилеј
Рене Декарт
Франс фон Шутен
Влијаел врзГотфрид Вилхелм Лајбниц
Исак Њутн[1][2]

Хајгенс бил син на богат холандски трговец. Францускиот филозоф Рене Декарт го насочил во првите проучувања, а студирал право и математика на Универзитетот во Лајден пред да се посвети на науката. Освен инзвонредната теорија за светлината, тој е познат и по значајниот научен придонес, на пример, развојот на начинот на пресметување и првата книга за теоријата на веројатноста. Тој ги конструирал најсовршените телескопи во тоа време, го открил најголемата месечина на Сатурн и го открил часовникот со клатно.

Извор уреди

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)

Наводи уреди

  1. I. Bernard Cohen; George E. Smith (25 April 2002). The Cambridge Companion to Newton. Cambridge University Press. стр. 69. ISBN 978-0-521-65696-2. Посетено на 15 May 2013.
  2. Niccolò Guicciardini (2009). Isaac Newton on mathematical certainty and method. MIT Press. стр. 344. ISBN 978-0-262-01317-8. Посетено на 15 May 2013.