Кастањето Кардучи

Кастањето Кардучи (германски: Castagneto Carducci) — општина во покраината Ливорно во регионот Тоскана, Италија, сместена околу 90 километри југозападно од Фиренца и околу 50 километри југоисточно од Ливорно.

Кастањето Кардучи
Castagneto Carducci
општина
Comune di Castagneto Carducci
Панорама на Кастањето Кардучи
Панорама на Кастањето Кардучи
ЗемјаИталија
РегионТоскана
ПокраинаЛиворно (LI)
ПоделоциДоноратико, Марина ди Кастањето, Болгери
Површина
 • Вкупна142,6 км2 (551 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194000000194 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.536
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.57022
Повик. бр.0565
Мреж. местоМатична страница

Општината Кастањето Кардучи се состои од следниве единици Доноратико, Марина ди Кастањето и Болгери.

Надворешни врски Уреди