Хулијан Аредондо

колумбиски велосипедист

Хулијан Давид Аредондо Морено (шпански: Julián David Arredondo Moreno; р. 30 април 1988) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане. Аредондо е познат по освојувањето на планинскиот пласман на Џиро д’Италија 2014, како и на пласманот на Азиската турнеја 2012–13.

Хулијан Аредондо
Аредондо на Џиро д’Италија 2014
Лични податоци
Цело имеХулијан Давид Аредондо Морено
ПрекарПерико
Роден30 јули 1988.(1988-07-30)(35 г.)
Боливар, Колумбија
Висина1,64 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2012–2013
2014–2016
2017-
Тим Нипо
Трек Фактори Рејсинг
Нипо-Вини Фантини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2014)
1 поединечна етапа (2014)

Етапни трки

Тур де Лангкави (2013)

Други

Азиска турнеја на UCI (2012–13)
Последна промена
22 мај 2017

Аредондо го напуштил Тим Нипо-Де Роса на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Трек Фактори Рејсинг за сезоната 2014.[1] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[2]

Достигнувања уреди

2006
1.   Национално јуниорско друмско првенство
3. Национална јуниорска друмска трка
2007
1. Етапа 1 Класика Маринилја
2010
1. ГП Фолињано - Трофео Авис
2012
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
1.   Планински пласман
1. Етапа 3
2. Краен пласман Тур де Кумано
1.   Планински пласман
1. Етапа 2
4. Јапонски куп
2013
1.   Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 5
1.   Краен пласман Тур де Кумано
1.   Планински пласман
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
1.   Пласман за млад возач
4. Јапонски куп
9. Џиро дел’Апенино
2014
Џиро д’Италија
1.   Планински пласман
1. Пласман Борбен дух
1. Етапа 18
3. Гран Премио Чита ди Камаиоре
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
1. Етапа 6
5. Краен пласман Тирено-Адријатико
5. Јапонски куп
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
8. Класик Суд-Ардеш
2015
8. Краен пласман Критериум Интернационал 2015
9. Краен пласман Трка околу Оман
2016
10. Класик Сид Ардеш

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Големи трки 2014 2015 2016
  Џиро 61
  Тур 124
  Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Ривера Анхел, Фреди (23 август 2013). „Another beetle in the WT, TREK signed the Colombian Julian David Arredondo for 2014“. 6cero (шпански). Diario Deportivo Digital S.L. Посетено на 28 август 2013.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски уреди