Риналдо Ночентини

италијански велосипедист

Риналдо Ночентини (италијански: Rinaldo Nocentini; р. 25 септември 1977) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Атум Генерал / Тавира / АП Марија Нова Хотел.

Риналдо Ночентини
Ночентини на Трката околу Полска
Лични податоци
Цело имеРиналдо Ночентини
Роден25 септември 1977(1977-09-25)(46 г.)
Монтеварки, Италија
Висина1,73 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАтум Генерал / Тавира / АП Марија Нова Хотел
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
1999–2001
2002
2003
2004–2006
2007–2015
2016-
Мапеи-Квик Степ
Фаса Бортоло
Формаги Пинцоло Фјаве
Аква & Сапоне
Аг2р Превојанс
Тавира
Значајни победи
ГП Мигел Индураин (2007)
Последна промена
2 јануари 2016

На Тур де Франс 2009, негово прво учество на трката, станал предводник во генералниот пласман откако учествувал во долгото бегство на етапата 7 и ја преземал жолтата маичка од Фабијан Канчелара, со шест секунди предност пред второпласираниот возач Алберто Контадор. Ја носел жолтата маичка осум етапи пред да ја загуби од Контадор на крајот на етапата 15.

Достигнувања уреди

1995
3.   Светско друмско првенство под 19 години
1998
2.   Светско друмско првенство под 23 години
1999
Тур де Лангкави
1. Етапа 9
1. Етапа 10
2003
1. Џиро дела Тоскана
1. Планински пласман Трка околу Австрија
2004
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2006
1. Џиро дел’Апенино
1. Џиро дел Венето
1. Копа Плаки
2007
1. ГП Мигел Индураин
1. Етапа 4 Средоземна трка
2008
1. Гран Премио ди Лугано
2. Краен пласман Париз-Ница
2. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
4. Краен пласман Средоземна трка
2009
1. Етапа 7 Трка околу Калифорнија
14. Краен пласман Тур де Франс
Ја носел   на осум етапи од етапата 7 до етапата 14
2010
1.   Краен пласман Средоземна трка
1. Етапа 1 Тур ду Хаут Вар
2011
3. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
3. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
2012
4. Краен пласман Тирено-Адријатико
2013
3. Страде Бјанке
3. Гран Премио Чита ди Камаиоре
4. Гран Премио дела Коста Етруски
5. Краен пласман Трка околу Оман
10. Флеш Валон
2014
2. Милано-Торино
8. Краен пласман Трка околу Пекинг
10. Џиро ди Ломбардија

Распоред на резултатите на Гранд Тур уреди

Гранд Тур 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
  Џиро 64 66 60 34 47 56 70 73
  Тур 14 98
  Вуелта 23 СО 53 18 53 96 85

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски уреди

  •   Риналдо Ночентини на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Риналдо Ночентини“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Риналдо Ночентини“. Cycling Quotient.
  • Риналдо Ночентини на Trap-Friis.dk