Сан Винченцо

општина во Тоскана, Италија

Сан Винченцо (италијански: San Vincenzo) — општина во покраината Ливорно на регионот Тоскана, Италија. Се наоѓа околу 100 км југозападно од Фиренца и 50 км југоисточно од Ливорно.

Сам Винченцо
San Vincenzo
општина
Сан Винченцо
Сан Винченцо
ЗемјаИталија
РегионТоскана
ПокраинаЛиворно (LI)
ПоделоциСан Карло
Управа
 • ГрадоначалникАлесандро Маисмо Бандини
Површина
 • Вкупна33,1 км2 (128 ми2)
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (28 февруари 2015)[1]
 • Вкупно6.967
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.57027
Повик. бр.0565
Мреж. местоМатична страница

Збратимени градовиУреди

Познати личностиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди