Роберт Кишерловски

хрватски велосипедист

Роберт Кишерловски (хрватски: Robert Kišerlovski; р. 9 август 1986) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2005-2018 година.

Роберт Кишерловски
Кишерловски на Тур де Романди 2011
Лични податоци
Цело имеРоберт Кишерловски
Роден9 август 1986(1986-08-09)(37 г.)
Чачак, СФРЈ СФР Југославија
Висина1,79 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2005–2008
2009
2009
2010
2011-2012
2013–2014
2015-2016
2017-2018
КРКА-Адрија Мобил
Амика Чипс-Кнауф
Фуџи-Сервето
Ликвигас-Доимо
Астана
РадиоШек-Леопард
Тинкоф-Саксо
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2013)

Кариера

уреди

На Париз-Ница 2011, Кишерловски доживеал пад на лизгав спуст и паднал под паркиран камион, останал заглавен под него неколку минути и завршил со осум шавови.[1]

На етапата 14 на Тур де Франс 2012, Кишерловски поминал најлошо, кога трката била саботирана со фрлени клинци на патеката. Кишерловски паднал, ја скршил својата клучна коска и бил приморан да ја напушти трката.[2]

Кишерловски ја напуштил Астана на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на РадиоШек-Леопард на двегодишен договор од сезоната 2013.[3] Во септември 2014 година било објавено дека ќе биде дел од Тим Тинкоф-Саксо на почетокот на 2015, потпишувајќи двегодишен договор возејќи како помошник за Алберто Контадор.[4]

Негов брат е велосипедистот Емануел Кишерловски.[5]

Достигнувања

уреди
2005
8. Краен пласман Трка околу Словенија
2006
2. ГП Крањ
4. Краен пласман Трка околу Словенија
2007
1. Гран Премио Палио дел Ресиото
4. Краен пласман Трка околу Хрватска
2008
3. Краен пласман Трка околу Словенија
5. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
6. Трофео Зсшди
8. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
2009
4. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. ГП Нобили Рубинетери - Борџоманеро
2010
1. Џиро дел’Апенино
10. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 4 (ТТТ)
2011
6. Краен пласман Џиро дел Трентино
7. Краен пласман Џиро ди Сардења
7. Класика Сарда
2012
3. Хрватско национално друмско првенство
5. Флеш Валон
7. Краен пласман Волта а Каталуња
9. Краен пласман Париз-Ница
9. ГП Кантон Аргау
10. Краен пласман Трка околу Баскија
2013
1.   Национално друмско првенство
2014
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Краен пласман Волта а Каталуња
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2018
4. Краен пласман Тур де Јоркшир

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 10 42 14 10 31
  Тур СО 58 31 СО
  Вуелта СО 18 17 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. http://www.cyclingnews.com/news/kiserlovski-recovers-from-fright-of-his-life
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-03-23. Посетено на 2012-08-02.
  3. „Кишерловски потпиша за РадиоШек-Нисан“. Cycling News. Future Publishing Limited. 21 август 2012. Посетено на 23 август 2012.
  4. „Роберт Кишерловски потпиша за Тинкоф-Саксо, кој продолжува со регрутирање“. skysports.com. 30 август 2014. Посетено на 13 септември 2014.
  5. Хорват, Невенка (24 мај 2010). „Kišerlovski: Da sam u nogometu, tražio bih zamjenu, a ovako - idem do kraja“. Jutarnji list (хрватски). Посетено на 25 април 2015.

Надворешни врски

уреди