Список на држави и територии во Африка

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Држави во Африка)
Местположба на Африка.

Ова е список на држави и зависни територии во Африка со дадени главни градови, официјални имиња, валута, службени јазици, БНП, знаме и местополжба. Зависните територии и држави се со сина боја.

СписокУреди

Име официјално име Знаме Главен град Валута Службени јазици Површина (km) Население БНП по глава на жител ($) Карта
Алжир[1] Народна Демократска Република Алжир   Алжир Динар арапски 2.381.740 33.333.216 7.700 3 
Ангола[2] Република Ангола   Луанда Кванза португалски 1.246.700 15.941.000 2.813 42

 

Бенин[3] Република Бенин   Порто Ново Франк француски 112.622 8.439.000 1.176 24 
Боцвана[4] Република Боцвана   Габороне Пула англиски јазик, цвана 581.726 1.839.833 11.400 46 
Буркина Фасо[5] Буркина   Уагадугу Франк француски 274.000 13.228.000 1.284 21 
Бурунди[6] Република Бурунди   Буџамбура Франк рунди, француски, свахили 27.830 7.548.000 739 38 
Камерун[7] Република Камерун   Јаунде Франк француски, англиски 475.442 17.795.000 2.421 26 
Канарски Острови (Шпанија)[8][n 1]   Лас Палмас де Гран Канариа и Санта Крус де Тенерифе Евро шпански 7.447 1.995.833 н/п 6 
Зелено'ртска Република[9] Република Зелен 'Рт   Праја Ескудо португалски 4.033 420.979 6.418 14a 
Централноафриканска Република[10] Централноафриканска Република   Банги Франк санго, француски 622.984 4.216.666 1.198 27 
Сеута (Шпанија)[8][n 1] Сеута   Сеута Евро шпански 28 76,861 н/п 2a 
Чад[11] Република Чад   Нџамена Франк француски, арапски 1.284.000 10.146.000 1.519 11 
Комори[12] Унија Комори   Морони Франк арапски, француски 2.235 798.000 1.660 43a 
Брег на Слоновата Коска[13] Република Брег на Слоновата Коска   Јамусукро
Франк француски 322.460 17.654.843 1.600 20 
Демократска Република Конго[14][n 2] Демократска Република Конго   Киншаса Франк француски 2.344.858 63.655.000 774 34 
Џибути[15] Република Џибути   Џибути Франк арапски, француски 23.200 496.374 2.070 29 
Египет[16][n 3] Арапска Република Египет   Каиро Фунта арапски 1.001.449 80.335.036 4.836 5 
Екваторијална Гвинеја[17] Република Екваторијална Гвинеја   Малабо Франк шпански, француски, португалски 28.051 504.000 16.312 31 
Еритреја[18] Држава Еритреја   Асмара Накфа Тигриња, арапски 117.600 4.401.000 1.000 13 
Етиопија[19] Федерална Демократска Република Етипопија)   Адис Абеба Бир амхарски 1.104.300 85.237.338 823 28 
Габон[20] Габонска Република)   Либрвил Франк француски 267.668 1.384.000 7.055 32 
Гамбија[21] Република Гамбија   Банџул Даласи англиски 10.380 1.517.000 2002 15 
Гана[22] Република Гана)   Акра Седи англиски 238.534 23.000.000 2.700 22 
Гвинеја[23] Република Гвинеја   Конакри Франк француски 245.857 9.402.000 2.035 17  
Гвинеја-Бисао[24] Република Гвинеја-Бисао   Бисао Франк португалски 36.125 1.586.000 736 16 
Кенија[25] Република Кенија   Најроби Шилинг свахили, англиски 580.367 34.707.817 1.445 36 
Лесото[26] Кралство Лесото   Масеру Лоти сото, англиски 30.355 1.795.000 2.113 49 
Либерија[27] Република Либерија   Монровија Долар англиски 111.369 3.283.000 1.003 19 
Либија[28] Голема Социјалистичка Народна Либиска Арапска Џамахирија)   Триполи Динар арапски 1.759.540 6.036.914 12.700 4 
Мадагаскар[29] Република Мадагаскар   Антананариво Ариари малгашки, француски, англиски 587,041 18,606,000 905 44  
Мадеира (Португалија)[n 4]   Фунчал Евро португалски 828 245.806 н/п 1 
Малави[30] Република Малави   Лилонгве Квача англиски, њанџа 118.484 12.884.000 596 42 
Мали[30] Република Мали   Бамако Франк француски 1.240.192 13.518.000 1.154 9  
Мавританија[31] Исламска Република Мавританија   Нуакшот Угуија арапски 1.030.700 3.069.000 2.402 8 
Маврициус[32] Република Маврициус   Порт Луј Рупија англиски 2.040 1.219.220 13.703 44a 
Мајот[33] (Франција)[n 5]   Мамуѕу Евро француски 374 186.452 2.600 43b 
Мелиља (Шпанија)[n 1] Автономен град Мелиља   н/п Евро шпански 20 72.000 н/п 2b 
Мароко[34] Кралство Мароко   Рабат Дирхам арапски 446.550 33.757.175 4.600 2 
Мозамбик[35] Република Мозамбик   Мапуто Метикал португалски 801.590 20.366.795 1.389 43 
Намибија[36] Република Намибија   Виндхук Долар англиски 825.418 2.031.000 7.478 45 
Нигер[37] Република Нигер   Ниамеј Франк француски, хауса 1.267.000 13.957.000 872 10 
Нигерија[38] Федерална Република Нигерија   Абуџа Наира англиски 923.768 154.729.000 1.188 25 
Република Конго[39][n 6] Република Конго)   Бразавил Франк француски 342.000 4.012.809 3.919 25 
Реинион (Франција)[n 5]   Сен-Дени Евро француски 2.512 793.000 н/п 44b  
Руанда[40] Република Руанда   Кигали Франк кињарванда, француски, англиски 26.798 7.600.000 1.300 37 
Света Елена, Асенсион и Тристан да Куња (Обединетото Кралство)[41]   Џејмстаун Фунта англиски 3.926 4.250 н/п 40b 
Сао Томе и Принсипе[42] Демократска Република Сао Томе и Принсипе)   Сао Томе Добра португалски 964 157.000 1.266 31a 
Сенегал[43] Република Сенегал   Дакар Франк француски 196.723 11.658.000 1.759 14  
Сејшели[44] Република Сејшели   Викторија Рупија англиски, француски, креолски 451 80.654 11.818 39a  
Сиера Леоне[45] Република Сиера Леоне   Фритаун Леоне англиски 71.740 6.144.562 903 18 
Сомалија[46] Сомалиска Република   Могадишу Шилинг сомалиски
арапски
637.661 9.133.000 795 18 
Сомалиленд Република Сомалиленд   Харгејса Шилинг сомалиски
арапски
англиски
137.600 3.500.000 н/п 30 
Јужен Судан Република Јужен Судан   Џуба фунта англиски 619,745 8,260,490 48 
Јужноафриканска Република[47] Република Јужна Африка   Преторија (извршен)
Блоемфонтеин (судски)
Кејптаун (законодавен)
Ранд Африканс, англиски, јужен ндебеле, северен сото, сото, свази, цонга, цвана, венда, коса, зулу 1.221.037 47.432.000 12.161 48 
Судан[48] Република Судан   Картум Фунта арапски, англиски 1,886,068 30,894,000 2.522 12 
Свазиленд[49] Кралство Свазиленд   Лобамба (кралски)
Мбабане (админис.)
Лилангени англиски, свази 17.364 1.032.000 5.245 50 
Танзанија[50] Обединета Република Танзанија   Додома Шилинг свахили, англиски 945.087 37.849.133 723 39 
Того[51] Тогоанска Република   Ломе Франк француски 56.785 6.100.000 1.700 23 
Тунис[52] Туниска Република   Тунис Динар арапски 163.610 10.102.000 8.800 3 
Уганда[53] Република Уганда   Кампала Шилинг англиски, свахили 236.040 27.616.000 1.700 35 
Сахарска Арапска Демократска Република[n 7]   ел-Ајун Дирхам н/п 267.405 266.000 н/п 7 
Замбија[54] Република Замбија   Lusaka Квача англиски 752.614 14.668.000 931 41 
Зимбабве[55] Република Зимбабве   Хараре Долар шона, ндебеле, англиски 390.757 13.010.000 2.607 47 

ПоврзаноУреди

БелешкиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 Autonomous community of Spain
 2. Also known as Congo-Kinshasa and formerly as Zaire.
 3. Some territory could be argued to be a part of Asia or Africa.
 4. Autonomous Region of Portugal.
 5. 5,0 5,1 Overseas departments and territories of France.
 6. Also known as Congo-Brazzaville.
 7. Not fully internationally recognised. Occupies part of the territory of Western Sahara, disputed with Morocco.

НаводиУреди

 1. "The World Fact book: Algeria". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Занемарен непознатиот параметар |access date= (се препорачува |access-date=) (help)
 2. "The World Fact book: Angola". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Занемарен непознатиот параметар |access date= (се препорачува |access-date=) (help)
 3. "The World Fact book: Benin". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Занемарен непознатиот параметар |access date= (се препорачува |access-date=) (help)
 4. "The World Factbook: Botswana". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 5. "The World Factbook: Burkina Faso". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 6. "The World Factbook: Burundi". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 7. "The World Factbook: Cameroon". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 8. 8,0 8,1 "The World Factbook: Spain". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-16. Посетено на 2008-05-16.
 9. "The World Factbook: Cape Verde". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 10. "The World Factbook: Central African Republic". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 11. "The World Factbook: Chad". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 12. "The World Factbook: Comoros". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 13. "The World Factbook: Cote d'Ivoire". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 14. "The World Factbook: Congo, Democratic Republic of the". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 15. "The World Factbook: Djibouti". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 16. "The World Factbook: Egypt". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 17. "The World Factbook: Equatorial Guinea". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 18. "The World Factbook: Eritrea". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 19. "The World Factbook: Ethiopia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 20. "The World Factbook: Gabon". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 21. "The World Factbook: Gambia, The". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 22. "The World Factbook: Ghana". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 23. "The World Factbook: Guinea". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 24. "The World Factbook: Guinea-Bissau". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 25. "The World Factbook: Kenya". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 26. "The World Factbook: Lesotho". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 27. "The World Factbook: Liberia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 28. "The World Factbook: Libya". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 29. "The World Factbook: Madagascar". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 30. 30,0 30,1 "The World Factbook: Mali". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 31. "The World Factbook: Mauritania". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 32. "The World Factbook: Mauritius". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 33. "The World Factbook: Mayotte". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 34. "The World Factbook: Morocco". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 35. "The World Factbook: Mozambique". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 36. "The World Factbook: Namibia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 37. "The World Factbook: Niger". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 38. "The World Factbook: Nigeria". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 39. "The World Factbook: Congo, Republic of the". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 40. "The World Factbook: Rwanda". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 41. "The World Factbook: Saint Helena". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 42. "The World Factbook: Sao Tome and Principe". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 43. "The World Factbook: Senegal". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 44. "The World Factbook: Seychelles". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 45. "The World Factbook: Sierra Leone". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 46. "The World Factbook: Somalia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 47. "The World Factbook: South Africa". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 48. "The World Factbook: Sudan". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 49. "The World Factbook: Swaziland". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 50. "The World Factbook: Tanzania". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 51. "The World Factbook: Togo". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 52. "The World Factbook: Tunisia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 53. "The World Factbook: Uganda". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 54. "The World Factbook: Zambia". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 55. "The World Factbook: Zimbabwe". Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Посетено на 2008-06-12.