Сао Томе (португалски: São Tomé) е главниот град на западноафриканската островска држава Сао Томе и Принсипе. Сао Томе е најголем град во државата со население од околу 56.166 жители. Името на градот е со португалско потекло и значи Свети Тома.

Сао Томе
São Tomé
Палата Сао Томе
Палата Сао Томе
Знаме на Сао Томе São ToméГрб на Сао Томе São Tomé
Координати: 0°20′10″N 6°40′53″E / 0.33611° СГШ; 6.68139° ИГД / 0.33611; 6.68139
Држава Сао Томе и Принсипе
ПокраинаСао Томе
ОкругАгуа Гранде
Часовен појасUTC (UTC+0)
Повик. бр.+239-11x-xxxx through 14x-xxxx

Население уреди

година население промена густина
1990 (јуни 23, попис) 42.331 - -
2000 (јуни, попис) 49.997 +18.1% -
2003 (пресметано) 53.300 +6.6% -
2005 (1 јануари, пресметано) 56.166 +5.4% -

Клима уреди

Климатски податоци за Сао Томе
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 32
(90)
33
(91)
33
(91)
33
(91)
32
(90)
31
(88)
31
(88)
31
(88)
32
(90)
32
(90)
32
(90)
32
(90)
33
(91)
Прос. висока °C (°F) 30
(86)
30
(86)
31
(88)
30
(86)
29
(84)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
Прос. ниска °C (°F) 23
(73)
23
(73)
23
(73)
23
(73)
23
(73)
22
(72)
21
(70)
21
(70)
21
(70)
22
(72)
22
(72)
22
(72)
22
(72)
Најниска забележана °C (°F) 20
(68)
20
(68)
20
(68)
20
(68)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
Прос. врнежи мм (ин) 81
(3.19)
107
(4.21)
150
(5.91)
127
(5)
135
(5.31)
28
(1.1)
0
(0)
0
(0)
23
(0.91)
109
(4.29)
117
(4.61)
89
(3.5)
966
(38.03)
Извор: BBC Weather [1]

Наводи уреди

  1. „Average Conditions Sao Tome, Sao Tome Principe“. BBC Weather. Посетено на August 17, 2009.

Надворешни врски уреди