Самсунг лого

Самсунг групацијата е мултинационална компанија со седиште во Самсунг Таун, близу Сеул во Јужна Кореја. Групацијата се состои од поголем број на ограноци со заедничко име под брендот Самсунг. Најпознатиот огранок е Самсунг Електроникс, еден од најголемите произведувачи на електроника во светот.[1][2].

Официјален сајт на Самсунг


НаводиУреди

  1. "Technology - Samsung beats HP to pole position". Ft.com. Посетено на 12 јули 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. Economist.com Succession at Samsung – Crowning success. проверено 12 јули 2011.