Работничка партија на Кореја

Работничката партија на Кореја (РПК) е владеачка, најголема и најмоќна партија во Демократска Народна Република Кореја. Партијата владее со државата уште од основањето на ДНР Кореја, односно од 30 јуни 1949 година, и како лидери на истата до денес биле вечниот претседател Ким Ил-сунг (1949–1994) и неговиот син Ким Џонг-ил (1997 - денес). Моментален секретар на централниот комитет на партијата е Ким Ки-нам, кој бил назначен во октомври 2007.[1] Партијата често се смета за една од последните сталинистички ориентирани партии во светот.[2]

Работничка партија на Кореја
조선로동당
朝鮮勞動黨
Chosŏn Rodongdang
Генерален секретарКим Џонг-ил
КомитетКим Џонг-ил,
Ким Јонг-нам,
Чое Јонг-рим,
Џи Мјонг-рок,
Ри Јонг-хо
Основана30 јуни 1949
ШтабПјонгјанг, Северна Кореја
МладинаМладинска социјалистичка младина Ким Ил Сунг
Идеологијаџуче,
сонгун
Политичка положбалево
Политика на Северна Кореја
Политички партии
Избори

Централен комитетУреди

Составот на ЦК на партијаат во септември 2010 година бил[3]:

Президиум на полибиротоУреди

Членови на политбиротоУреди

СимболУреди

Симбол на партијата е традиционалниот комунистички симбол, чекам и срп, и во средината има приказ на кулата Џуче.[4]

НаводиУреди

  1. Dae-woong, Jin (2007-10-04). „Who's who in North Korea's power elite“. The Korea Herald. Посетено на 2007-10-05.
  2. By Sŭng-hŭm Kil, Soong Hoom Kil, Chung-in Moon. Understanding Korean Politics: An Introduction. SUNY Press, 2001. ISBN 0791448894, ISBN 9780791448892P. 275.
  3. [1]
  4. Korean Workers Party, Flags of the World

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди