Методија Андонов Ченто

Здраво. Дали можете да направите појаснување во делот ран живот во статијата за Ченто? Пишува дека се женел во Нови Сад во март, а кога се вратил во Прилеп во мај лежел затвор поради тоа што живеел вонбрачно, што е контрадикторно. Фала и со почит. 92.53.53.251 (разговор) 09:13, 2 август 2021 (CEST)

Проблем со страниците за разговор

Од вчера приметив дека на страниците за разговор на мак. википедија фали header/footer делот преку кој можеше да се потпишува тој што коментира и сите оние кратенки кои се потребни на разговорната страна. Дали може да се повратат како што беа, до сега? Нема ни preview mode, пред да ја објавиш разговорната страна, а нацвистина се потребни тие алатки.Благодарам Forbidden History (разговор) 11:14, 31 декември 2020 (CET)

Искрено не те сфаќам за што ми кажуваш. Кај мене уредувањето е исто и на страниците за разговор и на другите статии и не приметувам разлика. Среќни празници --Ehrlich91 (разговор) 15:48, 1 јануари 2021 (CET)
Среќни празници на тебе и твоето семејство. Кога реплицирам на поракава (еве и сега), страницава изгледа како да уредувам статија а не разговор. Ги нема сите кодови, кратенки за референци, потпис итн. кој стоеа во горниот дел и во долниот дел од полето за разговор. За да се потпишам ставам 4 тилда, )ја немам опцијата за потпишување.Forbidden History (разговор) 20:33, 1 јануари 2021 (CET)
Долго време јас ја користам бета-функцијата „нов режим на викитекст“, поради што ние имаме различни уреднички прозорци. Ти веројатно си користел некој застарен вид на уредник (можеш да провериш во делот „нагодувања“ горе десно), а истиот да бил отстранет или тргнат од стандардна опција. Како помош/замена можеш да видиш и тука каде разгледуваат нови опции за страниците за разговор. Се надевам ти помогнав. --Ehrlich91 (разговор) 21:36, 1 јануари 2021 (CET)
Ти благодарам за помошта, ги променив сите подесувања, ги пробав сите опции за изглед, но тие функции ги немам никаде. Не можам да го решам проблемот, а судејќи според други разговори со непотпишани корисници, значи и тие имале проблем да се потпишат. Не знам како би можел да направиш некоја генерална проверка за овој проблем, дали и други корисници се жалат? И откако ќе искоментирам, кога кликам Објави Промени, се појавува истото прозорче како да су муредувал страница и ме прашува какви промени сум направил на страницата за Разговор (што е ептен чудно).Ти Бллагодарам.Forbidden History (разговор) 09:41, 2 јануари 2021 (CET)
@Forbidden History: Единствено што ми доаѓа на памет е да си го користел целосно стариот уредник, кој беше укинат, а можеби сега и го тргнале од употреба целосно. Види тука во поранешните уредници. Останува да се навикнеш на промената :) --Ehrlich91 (разговор) 16:57, 2 јануари 2021 (CET)
Ehrlich91,на англиската Википедија се изгледа како што треба, само овде го имам проблемот. Дополнителен проблем што го воочив изминатиов период е кога се внесува нов Навод во статија-ако одбереме рачо да внесеме Книга-полето за Име на авторот иако впишувам Име не се појавува на крај во предлошката Наводи. Па морам рачно да одбирам поле Име2 и поле Презиме2 за да се појават. А и оваа предлошка порано работеше како треба. Друг проблем најдов во Предлошката Инфокутија за Светец. Кога ќе му се впише само годината на раѓање (бидејќи ретко чиј точен датум се знае), во статијата излегува вака "Роден ,1010" наместо "Роден 1010". ПА и ова ако може да се корегира (претпоставувам дека запирката автоматски се генерира, но не е така на полето за починување на пример. Ти Благодарам, Forbidden History (разговор) 10:35, 18 јануари 2021 (CET)
Прати ми екранска снимка од моментот кога уредуваш на мејл, за да пробам да сфатам, вака не знам. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 14:36, 18 јануари 2021 (CET)
@Ehrlich91 ти пратив мејл.Forbidden History (разговор) 15:15, 18 јануари 2021 (CET)
@Ehrlich91, Најпрво благодарам за унапредувањето на моите кориснички права, ќе се трудам да ги оправдам и понатаму. Само кажи ми ако имам некоја дополнителна должност што треба да ја исполнам? И да ти пријавам дека покрај Инфокутија за светец, не работи ни Инфокутија Уметник - можеш да провериш овде. Не знам зошто не фукнционираат работиве како до пред неколку месеци? Forbidden History (разговор) 14:45, 4 февруари 2021 (CET)

Акцент и изговор

Здраво! Имињата, чиј изговор отстапува од третосложното акцентирање, би требало во статиите да бидат означени со акцент, ако не во главното име, тогаш на некој друг начин, на пример во заграда: (изговор: Андо́ра) или како што е во Правописот (изговор: Анд'ора) [Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 291. ISBN 978-608-220-042-2.] . Ако се употребат кирилските акцентирани букви (а́ е́ и́ о́ у́ р́), тогаш, тоа нема да пречи ни при пребарување, бидејќи Андо́ра има иста вредност како и Андора. --Горец (разговор) 18:43, 28 јануари 2021 (CET)

@Горец: Јас не се согласувам со ова, бидејќи акцентирањето е можеби информативно, но не е пресудно и јас еве освен во јазични изданија (како што е самиот Правопис) не сум сретнал некој да го користи акцентираното име на некоја земја или било која друга именка. Едноставно тоа не е пракса никаде, особено не во енциклопедиски статии. Не се согласувам да биде ниту во заграда, затоа што тоа не нуди додадена вредност за читателите, мислејќи тука на општото население, а не само на помала група кои се заинтересирани за јазикот. Ако не се согласуваш со моето мислење, слободно покрени го ова прашање на Селска чешма за поголема дискусија со други корисници и администратори. --Ehrlich91 (разговор) 18:52, 28 јануари 2021 (CET)

Помош

Здраво Еhrlich91. Ќе може да ми објасниш како да сменам наслов на статија? Фала. Andrew012p (разговор) 09:21, 9 февруари 2021 (CET)

@Andrew012p: Наслов на страница се менува на начин што се преместува страницата. Веднаш до полето „Историја“ на секоја страница има паѓачко мени кај делот „Повеќе“, каде ќе ти се појави „премести“. Откако ќе те одведе на нова страница, ќе го впишеш новиот наслов на страницата и причина за тоа. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 13:12, 9 февруари 2021 (CET)
Готово. Ја преместив статијата Силјан штркот. А како да го направам насловот закосен? Andrew012p (разговор) 15:59, 9 февруари 2021 (CET)
@Andrew012p: Имаш посебна предлошка за тоа Предлошка:Закосен наслов, ќе видиш како треба. --Ehrlich91 (разговор) 17:56, 9 февруари 2021 (CET)

Здраво @Ehrlich91: Сакам да те прашам зошто повеќе не ми се појавува премести опцијата? Сакам да сменам поради правописна грешка. Фала многу. Поздрав. :) Andrew012p (разговор) 14:47, 21 февруари 2021 (CET)

@Andrew012p: Дали е само кај една статија или кај сите? --Ehrlich91 (разговор) 21:54, 21 февруари 2021 (CET)

Кај сите. Andrew012p (разговор) 09:44, 22 февруари 2021 (CET)

@Andrew012p: Чудно, не би требало. Еве за секој случај ти сменив статус во автопотврден корисник, сега сигурно ќе можеш. --Ehrlich91 (разговор) 10:24, 22 февруари 2021 (CET)

Фала за статусот. Инаку повторно не ми пишува. Немам ни опција повеќе. Само пишува читај, уреди, уреди извор и историја. Andrew012p (разговор) 10:33, 22 февруари 2021 (CET)

@Andrew012p: Чудно ми е ова. Еве ќе го додадам @Bjankuloski06: дали можеби знае што е работата. --Ehrlich91 (разговор) 22:03, 22 февруари 2021 (CET)
@Andrew012p: Мошне необичен проблем. Ти додадов уште две права, па се надевам дека сега ќе ја ти ја дава можноста за преместување. Патем, направи му на прелустувачот темелно освежување (на пр. Ctrl+Shift+R ако си од Хром), за да се осигураме системот кај тебе нема запамтено поранешна состојба). --Б. Јанкулоски (разговор) 06:48, 23 февруари 2021 (CET)

@Bjankuloski06: Фала многу. :) Сега ја имам опцијата. Andrew012p (разговор) 09:36, 23 февруари 2021 (CET)

Wikipedia Asian Month 2020 Postcard

Dear Participants, Jury members and Organizers,

Congratulations!

It's Wikipedia Asian Month's honor to have you all participated in Wikipedia Asian Month 2020, the sixth Wikipedia Asian Month. Your achievements were fabulous, and all the articles you created make the world can know more about Asia in different languages! Here we, the Wikipedia Asian Month International team, would like to say thank you for your contribution also cheer for you that you are eligible for the postcard of Wikipedia Asian Month 2020. Please kindly fill the form, let the postcard can send to you asap! For tracking the progress of postcard delivery, please check this page.

Cheers!

Thank you and best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.02

Бугарска пропаганда

Здраво Ehrlich91, сигурен сум дека ги приметивте активностите на корисникот The_Hunter2k19. Ова е ботовско бомбардирање со тагови на цела македонска историја кои мислам дека треба да се опомени па и да се санкционира. Поздрав, Forbidden History (разговор) 12:28, 21 февруари 2021 (CET)

@Forbidden History: Јас не сфаќам за кои придонеси ми кажуваш. За страниците во разговор ли, бидејќи тоа се единствените придонеси, а и тие се од одамна. Овој корисник веќе бил блокиран од моја страна, а бугарска пропаганда имало и ќе има, ама само разумно однесувај се. --Ehrlich91 (разговор) 21:53, 21 февруари 2021 (CET)
Да и за страниците за разговор и општиот пристап кон нашата историја. Правилото е да се пишува на македонски на нашата википедија и разговорните страници. Овој уредник пишува на Бугарски. Да, затоа прво тебе ти пишав за да му обрнете внимание. Јас не превземам ништо без да се/Ве информирам. Ти благодарам Forbidden History (разговор) 13:14, 22 февруари 2021 (CET)
@Forbidden History: Па нема стриктно правило за користење јазик на страниците за разговор. Доколку ги премине границите, ќе биде соодветно казнет, промените во главниот именски простор (во статиите) ги следам секојдневно. --Ehrlich91 (разговор) 22:04, 22 февруари 2021 (CET)

граматика на бугарскиот jазик was deleted

Dear Ehrlich91,

I don't know where to write, since the page was deleted by you, so write here: I don't really understand, why the article "bulgarian grammar / граматика на бугарскиот jазик" was deleted. Here my comments: "Доколку не го владееш" - yes this is obvious, but I am native speaker of bulgarian, so I think I am able to contribute to the article named "Bulgarian grammar". My intention was not to write much text in macedonian, but to compare the bulgarian and macedonian grammar using selfexplaining tables, lists, etc. Besides, there are much similarities between bulgarian and macedonian language... :) So the article contained as less as possible text/explanations, but was comprised mainly of lists, pictures, tables, with bulgarian letters, verbs, nouns ... etc. and their macedonian translations to see the differences and similarities.

"Статија која не е напишана на македонски јазик или на кирилица: содржината беше: '==Азбука== ...." "ниту пак беше напишана на македонски јазик" For the bulgarian words I used bulgarian (cyrillic) keyboard, and the macedonian words and (tables) were copied from the corresponding macedonian article (for examlpe "сегашно време", "именки") , so i dont understand where did you see latin letters ... :) . Please give me some examples. If there are some latin letters in the macedonian articles on wikipedia - "сегашно време" etc. - you will have to check them and / or delete them ;) !? Or maybe your text editing program is showing you mistakenly the bulgarian letters are latin?

I gave the macedonian AND bulgarian term for almost everything, with macedonian terms mostly copied from the coresponding macedonian article of Wikipedia. So please give me examples, what exactly was not written in macedonian! It is not possible writing this article without using bulgarian words at all, even in scientific macedonian texts they cite the bulgarian terms. See here: http://drmj.manu.edu.mk/wp-content/uploads/2018/05/mak-bug.pdf (e.g. there is no macedonian pendant of the bulgarian future tense "бъдеще предварително време", so one have to cite it and use "free translations" or own creations like "предидно време").

There may have been some errors, but i am editing and checking it in my free time. The article became much bigger, than I initially intended, and editing goes slow... If you have some examples of horrible errors in the article, please show me. Or use templates like "Unencyclopedic", "incomprehensible", "Cleanup" and so on, but why deleting the whole article at once? There may be other editors, who wish to improve it. I beleave this is the intent of Wikipedia. "тогаш нема никаква потреба од создавање на статии " - as I see there are only few people who speak bulgarian and who can or wish to contribute to the macedonian Wikipedia. There may be other editors, who wish to improve it. "ниту беше напишана разбирливо" E.g.: The section "Образување на именките" I copied from the macedonian article "Именка", only added the bulgarian translations and did very few changes, since in this case there is no much difference between bulgarian and macedonian grammar. Why do you think the list in "Именка" is fine, selfexplaining etc. and there is no need to be deleted, but almost the same list in my article is not selfexplaining? Almost the whole content of the page was created this way.

I also don't understand, why my contributions to "Член/(defnite article)" and "Падеж/Grammatical case" where deleted too. I have some experience with editing articles in the bulgarian Wikipedia, and it is wishfull to create links to your article, so as much as possible readers reach it. So, my article had links to "Член" and "Падеж" and I made links in these articles to "bulgarian grammar". I invested a lot of time in preparing the article. Please restore the page or give me other alternative to finish it. I will accept constructive critisism. I can answer in bulgarian, english or german.

@Braun100: This sentence basically give you answer about everything: "My intention was not to write much text in macedonian..." This is Wikipedia, and article about anything should contains text about that theme, not just random comparison, tables, lists, etc. --Ehrlich91 (разговор) 19:54, 3 март 2021 (CET)


Dear Ehrlich91,

lets take for example this article on Wikipedia: https://mk.wikipedia.org/wiki/Српски јазик It contains in my opinion only three passages/paragraphs. The _whole rest is only tables_ with declensions, grammatical cases etc. It also contains (like my page) many non-macedonian words (mainly serbian). Dont you think, the criteria should be the same for everyone on Wikipedia? Would you be happy, if I prepare some macedonian text and expand the article, so it contains about the same text length? It may take some time, but I will adjust it. So, could you please restore my article or give me another opportunity to edit it? Braun100 (разговор) 21:33, 3 март 2021 (CET)

@Braun100: We cannot compare this article and your article that was deleted, because this article have introduction, have explanations on every point before tables starts. And yes, in every article about languages you will meet foreign words, because otherwise you cannot explain that language. How you will prepare "some" Macedonian text, if you cannot speak or understand? Please try on your user box sandbox, but I doubt that text will be understandable. If that text is satisfactory, we can possibly restore your article. --Ehrlich91 (разговор) 21:42, 3 март 2021 (CET)

Dear Ehrlich91,

OK, give me some time, I will find a way or someone to do this. You haven't obviously read the article you deleted, otherwise you would have seen, that there are many similar or same words in bulgarian and macedonian, since they have the same origin (balkan slavic languages), and the grammar is not that different ... :) . It would help me if you restore the article or copy it to some temporary place, so I can see what tables I have prepared, I don't remember all of them. I have a copy on my hard drive, but unfortunateliy it does not contain the changes I made last week. I will show you the result in some weeks, so you can decide, whether it is OK or not. Braun100 (разговор) 22:13, 3 март 2021 (CET)

@Braun100: I transfer that article to your username subpage. Notify me when you finish, as I can read once again. --Ehrlich91 (разговор) 22:23, 3 март 2021 (CET)

Thank you / благодарам / благодаря! Braun100 (разговор) 22:35, 3 март 2021 (CET)

Dear Ehrlich91,

please take a look at my article, and tell me your opinion. If you have comments or find errors etc. I will correct them and adjust the article. Braun100 (разговор) 12:46, 14 март 2021 (CET)

@Braun100: Definitely need to be checked once again about grammar, so in the upcoming week I will review this long article. I will checked and I will correct immediately in your subpage, and afterwards you can transfer to main space on Macedonian Wikipedia. --Ehrlich91 (разговор) 19:10, 14 март 2021 (CET)

OK, thank you. Braun100 (разговор) 19:22, 14 март 2021 (CET)

Hi, may I already copy it to the main space or You are still checking it? Braun100 (разговор) 10:50, 28 март 2021 (CEST)

@Braun100: Sorry, I did forget to check the article. I will notify you during next few days. --Ehrlich91 (разговор) 20:58, 28 март 2021 (CEST)

Hi, I added a new chapter („Предлози“) and did some changes to the chapters „синтакса“ and „броеви“ (which you hadnt yet checked). If the article is too big, one might divide it in several smaller articles? Braun100 (разговор) 18:51, 14 април 2021 (CEST)

@Braun100: No, totally fine as one article. Sorry for took a long time to review the article, I will try to give you "green" light as soon as possible to publish this article. Thank you for your patience --Ehrlich91 (разговор) 20:44, 14 април 2021 (CEST)

Санкционирање на уредникот Sashko1999

Здраво Ehrlich91, те молам провери ги измените кои ги прави корисникот Sashko1999. Ја брише категоријата Бугаромани кај луѓе кои се декларираат како такви со назнака дека било навредливо. Кај страната на Виктор Канзуров избришал цел дел потврдена со 3 наводи за кривичната пријава на Виктор Канзуров за маструрбирање на јавен простор-луѓето треба да знаат за каков човек станува збор. И промените направени на статијата Бугари. И секаде го променува линкувањето на етничка Македонија со регион Македонија. Ти благодарам, Forbidden History (разговор) 20:04, 9 април 2021 (CEST)

Јас би сакал Ehrlich91 и останатите администратори да ја ревидираат автоматската проверка што ја има Forbidden History, мислам дека дел од неговите измени направени денес се контроверзни, несоодветни и очигледно пристрасни. Благодарам! Sashko1999 (разговор) 20:10, 9 април 2021 (CEST)
@Forbidden History: @Sashko1999: Препорака до двајцата, не мора да ме означувате на секое, затоа што јас редовно ги следам скорешните промените, нормално во време кога мене ми одговора и нормално не сум 24/7 приклучен на Википедија. За тоа дали некој треба да биде санкциониран или не, одлучуваат администраторите, за тоа дали треба или не да има такви права, истото. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:56, 9 април 2021 (CEST)
Ehrlich91, ова е првпат да те означам и тоа го направив затоа што прв беше реагирал Forbidden History. Патем, гледам дека моите уредувања за Бугарите се отповикани и покрај тоа што ги образложив. Ако може да добијам одговор зошто се отповикани. Благодарам! Sashko1999 (разговор) 22:04, 9 април 2021 (CEST)
@Sashko1999: За самата статија Бугари знам дека имаше образложено во опис, но драстични промени и во самиот вовед и во целата статија, јас би замолил да се направи со дискусија и полека, користејќи повеќе извори. --Ehrlich91 (разговор) 22:06, 9 април 2021 (CEST)
Всушност, јас не направив ниту една промена, само ги вратив назад промените направени од корисникот Forbidden History. Образложив зошто ги вратив. Јас ќе те замолам да ја погледнеш статијата и ќе видиш дека не е добра на изглед, има поставено три слики кои немаат врска со Бугарите и кои заземаат многу простор. Плус, текстовите кои се вметнати се крајно контроверзни и очигледно тенденциозни. На пример, се употребува терминот „туркиско-татарски“, кој како што кажав не постои во македонскиот јазик. За етногенезата на Бугарите е вметнат текст на почетокот и покрај тоа што за тоа веќе има текст подолу, значи се повторува текстот. Исто така, вметнати се текстови од типот: Бугарија до ден денес ги истражува своите корени и се поврзува со Татарите од Татарстан, за кои велат дека се еден ист народ распрснат на повеќе места. Како извор за ова е посочен еден бугарски портал. Мислам дека тоа е несериозно. Sashko1999 (разговор) 22:21, 9 април 2021 (CEST)
@Sashko1999: Добро, ќе ја разгледам во текот на утрешниот ден подетално, бидејќи ќе ми треба време за да споредам историски низ верзиите. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 22:24, 9 април 2021 (CEST)
Значи станува збор за политичко-културна средба помеѓу државни претставници (на покана од официјалниот Бугарски парламент), нормално дека е цитирана вебстраница, тоа е дневен настан не е историски настан за да цитирам книги. Не може да се негира тој факт дека имало таква средба и дека работат на изнаоѓање на своите заеднички корени. Тоа го пишува во самата статија на Бугарскиот новинар не го измислив јас. Вториот линк е исто до веб страна која прикажува еден споменик на Аспарух на кој е испишан текст дека имаат заеднички родословни корени. Јас не измислив нешто туку пренесов тоа што читам на бугарските портали. Како и да е, ќе ја почитувам твојата одлука, ти благодарам Forbidden History (разговор) 09:57, 10 април 2021 (CEST)

Здраво

Ве молам, кога ќе имате време, погледнете ги моите подобрувања бидејќи тие во моментов чекаат за одобрување.

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%82_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0,_2001

Клифорд Гирц

Hello,

why did you remove my corrections? HyperGeertz was (now is again) listed 2 times in the links section, but both times with outdated links. I just removed the outdated links and added a correct one. And now a seperate file with Makedonian translations is available. Why do you think that this is an information not importatnt to Makedonian Wikipedia-users?--Leontari1 (разговор) 16:12, 23 април 2021 (CEST)

Избришана статија

Замолувам да објасните зошто е одбиена статијата „Фајдон“?

Не разбирам што е прашањево? Нема таква статија! --Ehrlich91 (разговор) 00:21, 6 мај 2021 (CEST)

Нема затоа што не сте ја одобриле. Ова бришење (20:54, 2 април 2021) не се појавува во мојата историја и затоа многу подоцна гледам дека статијата не е одобрена.

Пристап за уредување на статијата „Македонија“

Здраво Тони, те молам да ми одобриш пристап за уредување на статијата „Македонија“. Однапред ти благодарам, ГП (разговор) 18:50, 10 јули 2021 (CEST)

@ГП: Ја отстранив заштитата моментално, па слободно можеш да уредуваш. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 14:52, 11 јули 2021 (CEST)

Трансверзала

Здраво, Ме интересира зошто се одбиени поправките во текстот за Трансверзала (геометрија). Потрошив доста време и би сакал да ми објасните зошто промените не се прифатени. Петар

@Petar SOKOLOSKI: Петар, промените не беа поткрепени од никакви извори и зашто тоа би било така, а статијата е пишувана одамна од корисник кој е професор по математика. --Ehrlich91 (разговор) 13:36, 21 јули 2021 (CEST)
@Ehrlich91: Јас го предавам тој предмет 15 години на ПМФ и тоа е елементарна тема за која не требаат референци. Сепак, нема да ви се мешам во политиката на ваше уредништво и нема да трошам време за џабе. Ви благодарам.
@Petar SOKOLOSKI: Петар, јас самиот не сум професор по математика, како што не сум ни физичар, хемичар, лекар, па така кога прегледувам додадена содржина од корисници, во тој случај јас треба да го проверам изворот и да видам дека напишаното е така, а не е измислица. Само ти го објаснувам процесот и се надевам ќе продолжиш со уредувањата. --Ehrlich91 (разговор) 08:51, 6 септември 2021 (CEST)

Images

Hi, may I know if there is any complain regarding images added to stars and galaxies articles so I can rectify?--Muhammad Abul-Futooh (разговор) 10:42, 26 јули 2021 (CEST)

@Muhammad Abul-Futooh: No, just couple of conflicted edits with another user. No problem with your images. --Ehrlich91 (разговор) 10:45, 26 јули 2021 (CEST)
Thanks.--Muhammad Abul-Futooh (разговор) 10:47, 26 јули 2021 (CEST)

Hello

Why did you delete my redirects? 1234qwer1234qwer4 (разговор) 18:26, 30 септември 2021 (CEST)

Why we need these redirects in the first place?!? --Ehrlich91 (разговор) 18:28, 30 септември 2021 (CEST)
These characters are plausible search terms and do not do any harm. Some already existed: "%", ","; the article @ is even named that way. 1234qwer1234qwer4 (разговор) 18:32, 30 септември 2021 (CEST)
Hello? 1234qwer1234qwer4 (разговор) 19:14, 14 октомври 2021 (CEST)
@1234qwer1234qwer4: Although personally I`m not convinced yet, as you pointed out that we have already some of them as redirects, you can create those redirects once again. --Ehrlich91 (разговор) 19:16, 14 октомври 2021 (CEST)

Бришење на 5 статии за македонски хералди и персеванти

Почитуван Ehrlich9 Гледам дека сте избиршале 5 статии (Главен хералд, Вардарски хералд, Еригонски хералд, Брегалнички персевант, Пчински персевант)овие статии се спомнуваат во статиите хералд, грбовен службеник, македонско грбословно друштво и на други...) Дадениот коментар е дека станува збор за: Очигледно рекламирање/спам. Сите овие титули се според статутот на Македонското грбословно друштво, регистрирано во Централен регистер, со што истите се прифатени од државата. Истите тие се споменети и на официјалниот сајт на здружението. Ве молам да ми објасните врз основа на што е донесена одлуката и како истата може да се обжали? До која институција во википедија да се достави документација за заштита на правото на правилно информирање? Jonovski (разговор) 13:41, 14 октомври 2021 (CEST)

@Jonovski: Да, тие статии се според Вашиот статут, а во Централниот регистар има илјадници здруженија на граѓани и ова не е бесплатен простор за претставување на сите титули кои тие здруженија си ги имаат во своите статути. Википедија не е установа и функционира на принцип на секој да може да ја уредува, но ние како администратори сме тука да определиме што е вредно да остане на Википедија, а што не. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 13:48, 14 октомври 2021 (CEST)
Поздрав, мојата експертиза и придонеси на википедија се во областа на хералдиката,(вексилологијата, фалеристиката и генеалогијата), и од сите регистрирани здруженија во централен регистер во Македонија, само МГД се занимава со хералдика и има само три хералда во цела Македонија. Во секој случај ако сметате дека не треба да има посебни статии за нив (и двата персеванта) тогаш ве молам да ми го пратите текстот, да го ставам како поднаслов во статијата за Македонското грбословно друштво, се надевам дека таму можат да стојат.Jonovski (разговор) 23:02, 28 октомври 2021 (CEST)

Paisii hilendarski reverted edit

I just deleted one whole sentence, and thee was "source" that didn't have link but just written text on it, so it doesn't look legit and because the text was big it showed that 4000 symbols were deleted and I didn't delete the source from the wiki page but just the text above and again it doesn't look legit The Hunter2k19 (разговор) 16:44, 20 октомври 2021 (CEST)

@The Hunter2k19: I understand your point and I will review by myself this article. As I can properly understand you, please write on the talk page of that article about this. --Ehrlich91 (разговор) 20:39, 20 октомври 2021 (CEST)

Uhhh... okay The Hunter2k19 (разговор) 02:46, 21 октомври 2021 (CEST)

Промена на Езекил

Здраво, во врска со промената на статијата во Езекиел е погрешна, бидејќи во самиот Правопис од 2017 г. пишува Езекил. Види стр. 207 под г). Плус, ако е така, тогаш и Гаврил би се променил во Гав(б)риел, а во Виблијата не е така. И на Руската вики е со ил. Треба да се истражи ова, но сепак мислам да се оди како што вели правописот. Поздрав. Andrew012p (разговор) 23:37, 21 октомври 2021 (CEST)

Здраво,User:Ehrlich91. Зошто си го префрлил уредувањето за тетоважата на раката на Владо Черноземски? Текстот на девизата не е бил "Слобода или смрт", туку "Свобода или смъртъ". Тоа се гледа и во оригиналната кокарда на ВМРО. "Слобода или смрт" е осавременета редакциjа, на кодифициран Македонски jазик, коj во 1934 уште не постоел. Поздрав. Tormon245t (разговор) 08:34, 23 октомври 2021 (CEST)

@Tormon245t: Од едноставна причина што целиот текст е на македонски јазик, а не на друг јазик. --Ehrlich91 (разговор) 20:57, 23 октомври 2021 (CEST)
Здраво, User:Ehrlich91. Не ми се верува да е баш едноставна таа причина, ама, аjде... Поздрав!Tormon245t (разговор) 16:44, 25 октомври 2021 (CEST)

Бронзено време

Здраво! Може ли да добијам објаснување за одбиените промени - Одбиени последните 3 промени (од NikVuk (UU)) и ја поврати преработката 4646773 на Bjankuloski06) Прилично сум нов на Википедија и можно е да правам нешто погрешно. Поздрав NikVuk (UU) (разговор) 10:17, 23 ноември 2021 (CET)

Измени за Долно Дупени

Здраво, Би сакал да ве прашам зошто ми ги одбивате промените за Долно дупени?

Поздрав 37.25.85.76 (разговор) 12:58, 14 декември 2021 (CET)

Hello Ehrlich91, If you have time, could you proofread this article: Стефанија Туркевич? It could use some help with language. You have helped with other articles by me, so I thought I'd ask. Nicola Mitchell (разговор) 23:18, 27 декември 2021 (CET)

How we will see unregistered users

Hi!

You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.

When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.

Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin will still be able to access the IP. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on better tools to help.

If you have not seen it before, you can read more on Meta. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can subscribe to the weekly technical newsletter.

We have two suggested ways this identity could work. We would appreciate your feedback on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can let us know on the talk page. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.

Thank you. /Johan (WMF)

19:18, 4 јануари 2022 (CET)

Помош

Здраво Тони. Итно ми треба помош. Во Српската википедија пишуваат северномакедонски наместо македонски. Јас секако не го дозволив тоа, и ги заклучија статиити со промени. Им објаснив дека според Преспанскиот договор само името на државата се смени, а не и придавките и националноста. Те молам оди кај статијата 2bona на српската статија и види во „разговор“ и „историја на уредувања“. Администраторите одлучија да направат дискусија и ќе видат што ќе направат на нивната Википедија. Помогни :) Поздрав. Andrew012p (разговор) 20:52, 8 јануари 2022 (CET)

@Andrew012p: Одговорив на страницата. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:19, 8 јануари 2022 (CET)

Здраво, кога ми ги отповика уредувањата за Македонија, ми се отповика и уредувањето кога одбив вандализам. Тие информации се многу важни кај инфокутијата. Сега како да го вратам, а да не е рачно? Многу време би се изгубило. Да се откаже твоето отповикување, па така ќе го нема вандализмот и тогаш рачно ќе се тргне акцентот? Поздрав. —Andrew012p (разговор) 18:07, 10 март 2022 (CET)

 Ок Готово Средено :) Ehrlich91 (разговор) 18:11, 10 март 2022 (CET)

Здраво, е зошто сега ми ги отповика уредувањата кај статијата Вештерот? :) Мошне сигурен сум дека така се транскрибираат од полски. Погледнав низ српски, руски, бугарски па и македонски титлови и така ги транскрибирале. Поздрав. Andrew012p (разговор) 20:10, 13 март 2022 (CET)

Отповикувањето било заедно кога беше за акцентите. Вратено назад. Andrew012p --Ehrlich91 (разговор) 21:10, 13 март 2022 (CET)

Статија: Македонци

Здраво! Во разговорот на страницата Македонци извесен корисник "Ф. Т." додал нова тема, ја преместил најгоре, и не се потпишал. Сакав да одговорам на темата, но бидејќи темата не е соодветно додадена решив најпрво да пријавам. Поздрав. --Горец (разговор) 21:48, 14 јануари 2022 (CET)

@Горец: Можеш да бидеш малку појасен, бидејќи јас како што знам и како што прегледав уште еднаш, јас неговите уредувања на таа статија му ги имам отповикано. --Ehrlich91 (разговор) 22:09, 14 јануари 2022 (CET)
Во страницата за разговор има тема „Вратете ја старата верзија на страницата!“, според Историја на измените додадена на 4 јануари 2022‎. Гореспоменатиот корисник ја додал темата, ја преместил најгоре, и не се потпишал. Горец (разговор) 22:26, 14 јануари 2022 (CET)
@Горец: Фала ти, не сум обрнал внимание во празничниот период на ова. Одговорив на страницата. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 19:41, 15 јануари 2022 (CET)

Бришење на страница

Здраво ме интересира зошто моите две статии се избришани од Википедија.мк иако се научни трудови една од нив е „Пајонија и Пајонското Кралство“, а втората статија е „Република (Северна) Македонија 0д 1991 година до 2022“ ве молам за одговор. А не само преку ноќ да ме известите дека е избишана страната тоест немав никакво известување, а најмалку образложение зошто се избришани.

Причината е едноставна, содржините се веќе достапни во други енциклопедиски статии на Википедија на македонски јазик. Воедно, ние не сме простор за објавување на „научни трудови“ како што милуваш да кажеш, туку на енциклопедиски статии. --Ehrlich91 (разговор) 20:57, 21 март 2022 (CET)
добар Equestian (разговор) 23:35, 22 март 2022 (CET)

Страницата за Гоце Делчев

Здраво Тони, бидејќи немам пристап за уредување на статијата за Гоце делчев, те молам во делот „Гоце Делчев како мотив во уметноста“ да го додадеш следново:

Благодарам и те поздравувам, ГП (разговор) 23:09, 12 мај 2022 (CEST)

 Ок Готово --Ehrlich91 (разговор) 11:20, 13 мај 2022 (CEST)

Please delete and protect my talk page.

Hello Ehrlich91. Sorry for the interruption, I'm sorry that I came here to make a request for deletion and protect my talk page because an LTA called GRP trolled me a lot using his IP socks. Could you lend a hand to protect it? Thanks in advance!--PAVLOV (разговор) 08:14, 29 мај 2022 (CEST)

Персиска мачка

Ти го вратив уредувањето, не знам зошто си го отповикал уредувањето на Velkovski.b. Човекот има подобрување на статијата. Позз--Никола Стоіаноски 13:27, 24 јуни 2022 (CEST)

Стадион Никола Мантов

Си ми го отповикал уредувањето. Натпревар Македонија - Бугарија никогаш не се играл во Кочани. Натпреварот е игран во Струмица на стадионот „Младост“. Еве ти записник, имаш и видео каде што се гледа кој стадион е: https://macedonianfootball.com/mkd-bul-match-report-4/ Имам и извештај од весник каде јасно стои во кој град се играл. Ако треба и него ќе ти го сликам. Karl Fletcher (разговор) 13:19, 23 јули 2022 (CEST)

@Karl Fletcher Моја грешка, ете ги вратив твоите уредувања на стадионот во Кочани и го додадов натпреварот на стадионот во Струмица. Убав ден --Ehrlich91 (разговор) 13:38, 23 јули 2022 (CEST)
Фала, поздрав! Karl Fletcher (разговор) 14:36, 23 јули 2022 (CEST)

Џингиби

Дали има некој начин да се ограничи Џингиби со неговата злоупотреба на Википедија врз Македонија и се поврзано на тема Македонија? Буквално тера бугарска политика и не почитува друга страна различно,дури иде до степен на блокирање на членовите со перманентен бан од Википедија? 92.53.60.235 (разговор) 02:07, 16 август 2022 (CEST)

Корисникот го следиме на Википедија на македонски јазик и во минатото веќе беше еднаш блокиран на подолго време. Доколку забележиме дека повторно се однесува на тој начин, нормално дека ќе биде соодветно санкциониран. --Ehrlich91 (разговор) 08:28, 16 август 2022 (CEST)

Здраво Елрих

Дали би сакал да ми помогнеш да ми ја тргнеш блокадата која ми ја стави Џингиби ?!

Претеризам е веќе што работи .Еднаш ти пишав,ако се сеќаваш на мене за Џингиби.Со добро :) Voritlas (разговор) 10:37, 20 септември 2022 (CEST)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Macedonian_mafia


Исто ако може да остане странава шо ја тргa намерно Bbb23. Членот Меглен шо ја уреди е почитуван член од Кајгана Форумот за Криминални групи. Полицаец е по професија. Уредно ја направи сѕранава и не знам Џингиби и Ббб23 зошто ја бришат ?!! Voritlas (разговор) 10:41, 20 септември 2022 (CEST)

@Voritlas Јас не наоѓам дека си блокиран на Википедија на македонски јазик, а додека за Википедија на англиски јазик, јас не сум администратор и сум само обичен корисник и не можам да помогнам. За страницата, гледам дека не е избришана, туку е избришан некој нејзин дел додаден во септември. Моја препорака е да се најдат извори (по можност на англиски јазик) и да се преработи текстот и така ќе го прифатат. --Ehrlich91 (разговор) 11:05, 22 септември 2022 (CEST)

Моментално сум на одмор без пристап толку на интернет, ќе видам откога ќе се вратам. Ehrlich91 (разговор) 13:14, 20 септември 2022 (CEST)

Чудовиште од Борско Езеро

Da du deutsch sprichst, möchte ich dich der Einfachheit halber in meiner Heimatsprache fragen, warum du meine Bearbeitung rückgängig gemacht hast. --Bernd Bergmann (разговор) 18:41, 6 октомври 2022 (CEST)

@Bernd Bergmann Du kannst hier sehen, dass ich mache deine Bearbeitung dann. Ich habe deine Bearbeitung rückgängig gemacht, weil du zwei Symbolen == geloscht hast. --Ehrlich91 (разговор) 08:42, 7 октомври 2022 (CEST)
Ja, das war ein Fehler von mir. Das hatte ich nicht bemerkt. Danke für deine Erklärung! --Bernd Bergmann (разговор) 22:24, 7 октомври 2022 (CEST)

Xsoundbeatz (продуцент)

Зашто е избришена страницава сите наводи постоја ? Digeile81 (разговор) 06:31, 18 октомври 2022 (CEST)

Wann kapierst du das endlich? Du bist nicht relevant. Wahlweise: Dein Bruder ist nicht relevant. Ein Artikel ist nicht erwünscht. Dein spamming in mehreren Wikipedien nervt. Geh woanders spielen. --Pentachlorphenol (разговор) 07:25, 18 октомври 2022 (CEST)
@Виолетова ве молам блокирајте го овој корисник и даде спап на страницава Xsoundbeatz (продуцент) и страницава е избришена од Erhlich91 ќе може ли страницава назад да се врати
ви бладорам Digeile81 (разговор) 09:26, 18 октомври 2022 (CEST)
@Digeile81 Страницата нигде не постои, зашто не реагираш така на германската Википедија истото е веќе дискутирано. --Ehrlich91 (разговор) 09:27, 18 октомври 2022 (CEST)
Страницава постоеше на македонската Википедија јас ја создадев и беше прегледена од админ Виолетова а за на германската не знам затоа не сум зоздал ништо на германска википедија
ќе ве молам дали ќе можете пак страницава назад да ја вратите Digeile81 (разговор) 09:33, 18 октомври 2022 (CEST)
@Digeile81 Да, но на сите Википедии е прогласена за „спам“ и јас само постапив по барањето за бришење. Исто така, на обично пребарување на Гугл, нема ниеден релевантен извор за личноста, туку има само сопствени страници. --Ehrlich91 (разговор) 09:40, 18 октомври 2022 (CEST)
За на други Википеди немам поима стварно јас на прв пат напишав на македонска викепдија за овој продуцент и како што напишав, беше прегледам од админ виолетова она би можела да ја избрише ама сите баци постоја само нешто она си променела
ве молам пак ќе може ли да се врати страицава назад ? И ако напревив нешто прогрешно или напишав нешто прогрешно ќе си ја поправам
ви благодарам Digeile81 (разговор) 09:45, 18 октомври 2022 (CEST)
@Digeile81 Тоа ти кажувам, нема извори за да постои страницата и не опфаќа релевантна тема. Википедија не е страница за промовирање, туку опфаќа енциклопедиски статии. --Ehrlich91 (разговор) 09:47, 18 октомври 2022 (CEST)
Ве молам ќе може ли ? или треба од поново да си ја создавам ? Digeile81 (разговор) 09:51, 18 октомври 2022 (CEST)
И ќе може ли ве молам страницава никој да не ја промени само тој што ја создаде и администраторите ? Digeile81 (разговор) 09:47, 18 октомври 2022 (CEST)
Falls Du mit der IP user:41.139.44.169 identisch sein solltest: Du solltest dringend an Deinen Umgangsformen arbeiten. --Pentachlorphenol (разговор) 11:17, 18 октомври 2022 (CEST)
Zitat: "di se zali kakva kurvetina si da blokiraju ovu stranu kao pederu kao ti hasley !" und "ima da mi ga pusis djubre" by Proxy auf Wikidata. --> Mangelhafte Umgangsformen. --Pentachlorphenol (разговор) 11:23, 18 октомври 2022 (CEST)
Was ist das den ? Sagst du es mir gerade ? Oder hat es dir das jemand gesagt ? Digeile81 (разговор) 11:51, 18 октомври 2022 (CEST)
wie ich schon schrieb: Zitat von IP 41.139.44.169. --Pentachlorphenol (разговор) 11:55, 18 октомври 2022 (CEST)
Das bin ich nicht und außer dem das ist serbisch geschrieben Digeile81 (разговор) 11:56, 18 октомври 2022 (CEST)

Избришана страна и промени во исчекување

Здраво, ќе може информација зошто два пати ми ја бришете страната со информации за Александар Томовски ?

Јас сум лично тој и стојам зад напишаното.

Друго, измените за Бисера Чадловска се од нејзе лично напшишани и долго време чекаат на прифаќање, ќе може да ги погледнете во догледно време?

Поздрав. Tomowiki123 (разговор) 08:17, 7 декември 2022 (CET)

@Tomowiki123 Страницата не содржеше никаква енциклопедиска вредност и беше напишана пристрасно, како што и самиот кажуваш, самиот си ја пишувал. Промените во статијата за Бисера Чадловска се внесени на неадекватен начин и ќе бидат одбиени особено кај делот со настапи во опери. --Ehrlich91 (разговор) 08:53, 7 декември 2022 (CET)
Не разбирам што уште треба човек да постигне за по твое да се стекне со „енциклопедиска вредност“ но нејсе.. објективни, јавни факти, информации и признанија се користени, како е тоа пристрасно?
Во однос на измените кај Бисера, посочи ми примери како треба да изгледа за да е адекватен начинот (бидејќи и за тоа се водев по постоечки примери од светот), или земи го напишаното и адвекатно измени ја статијата. Tomowiki123 (разговор) 23:20, 11 декември 2022 (CET)

Долно Количани

Здраво Елрих, Ахмед Чобан пишува од Долно Количани, неколку пати пробувам да изменам и ставам неколку интересни факти и историски спомени за нашето село. Но ми се одбиени во повеќе наврати. Сакам да знам кај ми е грешката што ми се бришат измените за Долно Количани. Благодарам. Cobancik (разговор) 02:17, 24 декември 2022 (CET)

Здраво, внесот што претпоставувам сакаш да го направиш е од некоја монографија за селото, но е внесен целосно неенциклопедиски и надвор од статијата и со тоа изгледа прелошо. Исто така, цитати ретко поставуваме во статиите. --Ehrlich91 (разговор) 09:23, 24 декември 2022 (CET)

Маќедонија

Дали знаете дека Ѓорѓија Пулевски напишал македонска историја наречена Славјанско-маќедонска општа историја? Savasampion (разговор) 19:38, 9 јануари 2023 (CET)

@Savasampion Не мора употреба на сарказам. Дури и со ова, не ја сфаќам потребата од пренасочување. --Ehrlich91 (разговор) 17:35, 10 јануари 2023 (CET)
  1. Глигор Поповски, Маслинови гранчиња. Просветно дело, Редакција „Детска радост“, Скопје, 2004, стр. 72-74.