Добре дојде!

Здраво, Ajta, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

--Boyan 09:30, 11 октомври 2006 (UTC)

Инфокутија град во РМ место село во РМ уреди

Во вашите последни измени ја заменувате инфокутијата Село во Република Македонија со инофкутијата Град во Република Македонија. Ако забележавте тие две кутии имаат сосема различен начин на категоризација. Така да вашите села сега се категоризирани како градови во Република Македонија. BTW дали имате лиценца за мапата која ја користите во инфокутијата? Би требало овие работи да ги корегирате што поскоро.--brest 10:24, 7 март 2008 (UTC)

Лиценца за слики уреди

Податотека:Kocanskata-kotlina.gif

Дали за [[Слика:Kocanskata-kotlina.gif]] е точно наведена лиценцата? Најверојатно се работи за скениран дел од карта чиј издавач најверојатно не ја дал за слободно користење под наведената лиценца. Ве молиме не подигнувајте содржини кои се заштитени со copyright.--brest 21:33, 8 март 2008 (UTC)

Сакам да те прашам дали во поголем процент ти ја направи статијата за Кочани?--MacedonianBoy 09:23, 20 август 2008 (UTC)

Ми се доапѓа статијата па можеш да ја прошириш уште со по една секција и кандидаирај ја за избрана. Поздрав --MacedonianBoy 11:34, 20 август 2008 (UTC)

Сте навеле дека вие сте носителот на авторските права за оваа слика и дека ги предавате во јавниот домен. Бидејќи тоа не е точно, ваквите работи се сметаат за обид за превара на системот, ама бидејќи знам дека не ви било тоа намерата, само ќе ви напоменам да не правите така со други слики. Секогаш означувајте ги сликите со правите ознаки и никогаш не ставајте лажни лиценци. --iNkubusse A? 11:28, 20 август 2008 (UTC)

Брзо бришење на Слика:Blagoj-popov.JPG уреди

 

Поставена е ознака на Слика:Blagoj-popov.JPG со која се бара да биде избришана од Википедија по брза постапка. Тоа е направено заради следнава причина:

Критериум:ОП9 - Прекршување на авторските права - преземана содржина од овој вебсајт

Под критериумите за брзо бришење, статиите кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија можат да бидат избришани во секое време. Ако можете да покажете зошто е статијата или содржината соодветна, можете да го предизвикате бришењето. За да го направите тоа, додадете {{ејпочекај}} на врвот на страницата и оставете објаснување на [[Разговор:Слика:Blagoj-popov.JPG|страницата за разговор на содржината]] во кое ја прикажувате Вашата позиција. Ве молиме самите да не ја отстранувате ознаката за бришење, но не се двоумете да додадете информации кои ќе ја подобрат важноста на темата и ќе овозможат содржината да е исправна во однос на нашите стандарди. Доколку имате било какви прашања, консултирајте се со Википедија:Прашања за да утврдите каде да го поставите. Благодарам за Вашето разбирање, --Brainmachinewtf? 00:19, 22 август 2008 (UTC)

Викимедија Македонија уреди

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:00, 19 септември 2009 (UTC)

Додатоци уреди

Пренесов од англиска википедија некои додатоци, доколку си заинтересиран оди во мои нагодувања -> додатоци и избери си додаток кој сакаш да го користиш. Некои од додатоците се навистина корисни.--brest (разговор) 11:08, 21 септември 2009 (UTC)

Здраво, Ajta. Ќе Ве замолам ако може после секоја новоуредена статија, на страницата за разговор да го додавате шаблонот страница за разговор (Видете го насловот на оваа секција). Со, тоа поставувате стандарди и правила, кои треба да се почитуваат при водењето на дискусија на страницата. Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:11, 15 октомври 2009 (UTC)

Кратенката на шаблонот е „Сзр“, а во долниот дел, каде што се наоѓаат алатките за уредување, може да го забележите и оттаму да го изберете.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:11, 15 октомври 2009 (UTC)
Благодарам на укажувањето, навистина заборавав да го правам тоа... ќе имам на ум во иднина. Поздрав! --Ajta (разговор) 18:53, 15 октомври 2009 (UTC)

Прашање уреди

Пред да ја отворам категоријата, како би било правилно? Кочанци или Кочанчани??--Р ашо  14:16, 19 ноември 2009 (UTC)

Па, “кочанци“ е поправилно, иако кај нас постои навика да се вика “кочанчани“. Луѓето во Кочани самите се нарекуваат кочанци. Така е и според правописот на македонскиот литератуерн јазик. ако одиме по теркот кочанчанец, би требало да биде скопјанчанец!! Поздрав. Ajta (разговор) 14:20, 19 ноември 2009 (UTC)

Па и ние се викаме тетовчани, а правилно е тетовци. Па затоа имавме 2 категории. Истото е со дебарци, дебрани и дебарчани. Лудо. Нема врска, ќе ја направам кочанци. Позз--Р ашо  14:24, 19 ноември 2009 (UTC)

Македонска награда уреди

  Македонска ѕвезда за национална гордост
Јас MacedonianBoy ви доделувам Вас, Ajta, македонска ѕвезда за национална гордост поради Вашата заложба за подобрување, проширување и содавање нови статии поврзани со Македонија. Само така!
Доделена на 19.11.2009 од корисникот MacedonianBoy.


Благодарам! Се за Македонија!!! Ajta (разговор) 14:55, 19 ноември 2009 (UTC)

Категоризација на слики уреди

Здраво Ајта. Сакам да те информирам да не трошиш време на категоризација на слики од Комонс (сите слики што ги категоризираш се на Комонс) бидејќи тие се категоризирани на Комонс. Поздрав--Никола Стоіаноски 18:41, 21 ноември 2009 (UTC)

Во ред... јас тоа по автоматизам... човек кога ќе потера нешто не гледа што прави... :) Во секој случај, благодарам. Поздрав!! Ajta (разговор) 18:42, 21 ноември 2009 (UTC)

Златна награда уреди

  Златна награда
Јас, Kiril SImeonovski, Ви доделувам вам, Ajta, златна награда за Вашите придонеси на Википедија на македонски јазик. Продолжете така и понатаму!--Kiril Simeonovski (разговор) 22:58, 8 декември 2009 (UTC)

Ја заслуживте. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:58, 8 декември 2009 (UTC)

Благодарам!!! Ajta (разговор) 23:14, 8 декември 2009 (UTC)

Не сум јадел лапа, а ми седи интересно. Ај ако не те мрзи на меил (испрати пошта до корисникот пишува од страна на мојата страница) прати ми како се прави ова, ваљда ќе ми успее :)) Поздрав--Никола Стоіаноски 23:16, 8 декември 2009 (UTC)

Ќе ти испратам на меил, само знај дека е многу вкусно, иако на прв поглед, (поради тоа што има темна - црна боја од афионовото семе) не изгледа привлечно. Јадењево не е благо како сутлијашот, туку солено, ама можеш да изедеш тенџере и пак нема да се чувствуваш подуен! Поздрав!!!! Ajta (разговор) 23:20, 8 декември 2009 (UTC)

Солено?! Јас мислев благо е. А може да биде само солено, или...? Поздрав и чекам рецепт за да пробам а и да купам мак.--Никола Стоіаноски 23:22, 8 декември 2009 (UTC)

Предновогодишна Вики средба уреди

Здраво. Сакам да Ве известам дека во вторник, 29 декември 2009 во Скопје ќе се одржи Вики средба на која ќе бидат разгледани случувањата во 2009 и ќе се изнесат сите коментари, предлози и очекувања во новата 2010. Доколку сте заинтересирани да присуствувате, Вашето присуство може да го потврдите на соодветната страницата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:51, 26 декември 2009 (UTC)

Вики средба уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:52, 28 јули 2010 (CEST)Одговори

Лидери по година уреди

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:15, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори

Ситни совети уреди

Здраво Ajta, како сте? Сакам да ви дадам само два совети, а тие се:

  • Кога вршите категоризација, нема потреба да една категорија ја поставувате по неколку пати. Ова ви се има случени на неколку статии
  • Имам една замерка кај категоризацијата. За пример ќе ја земем статијата за Средновековни кули (Кочани). Значи нема потреба таа да биде категоризирана во Категорија:кочани, бидејќи претходно е категоризирана во Категорија:Кочански знаменитости, Категорија:Туризам во Кочани и Кочани. Ова не е некаква грешка, но поради естетика, подобро би било статијата да се наоѓа во една подкатегорија.

Ги ценам вашите придонеси и се надевам дека ќе продолжите со исто темпо на македонската википедија. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 17:52, 16 ноември 2010 (CET)Одговори

10 години Википедија уреди

        Здраво, Ajta!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:10, 13 јануари 2011 (CET)Одговори

Награда за повторна активност уреди

 
Награда за повторната активност на Википедија на македонски јазик.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Здраво. Забележав дека повторно активно уредувате на Википедија на макеоднски јазик, па решив да дадам мал знак на почит кон Вашите нови уредувања. Продолжете и понатаму! Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:38, 3 март 2011 (CET)Одговори

Западно римско царство уреди

  Статијата Западно римско царство, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикуваме да напишете некоја друга статија, а доколку веќе знаете некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 00:28, 10 март 2011 (CET)Одговори

Список на градови во Европа уреди

Здраво Ајта. Не си требал да направиш шаблон за градовите бидејќи имаме еден универзален кој се вика Шаблон:Европа по тема. Е сега, шаблонот се корости така што се пишува {{Европа по тема|Список на градови во}} и ти го дава истиот шаблон кој си го направил. Зборовите Список на градови во можеш да ги замениш со што било друго, како на пример Географија на и ти дава шаблон со географии по земја. Користи го овој, многу добар е. ПозНикола Стоіаноски 11:07, 4 април 2011 (CEST)Одговори

Благодарам на советот. Не знаев дека има таков шаблон, бидејќи јас директно барав шаблон за градови. Во секој случај за понатаму ќе знам. Поздрав! Ajta (разговор) 11:16, 4 април 2011 (CEST)Одговори

Здраво Ajta, како си? Гледам правиш пренасочување на списоците на градови во општини. Според мене тоа е погрешно, и истите ќе треба да бидат вратени, бидејќи едно е град а едно е општина. Пример: Општина Ново село и Ново село. едното е општина а другото е само село. Ти шо мислиш за ова?--Тиверополник (разговор) 15:20, 5 април 2011 (CEST)Одговори
Хммм, очигледно настанало некакво недоразбирање... имено, го следев англискиот шаблон за градови во Европа, без да видам дека таму тие направиле пренасочување од градови во општини. На тој начин, без да забележам ми се протнало дека има македонска верзија на листата на градови во Лихтенштајн, а всушност се работи за општини. Изгледа само тој список ќе треба да се отстрани, оти сето друго што го работев со листите во европските држави се градови... Во секој случај, благодарам на забелешката. Поздрав! Ajta (разговор) 16:37, 5 април 2011 (CEST)Одговори

Списак градова по европским држвама уреди

Видим да преводиш моје странице списака градова по европским државама. Срећно!

Поздрав! Бане са српске Википедије 178.148.17.183 (разговор) 22:24, 11 април 2011 (CEST)Одговори

Мислим да си добро урадио све спискове, па зато се и трудим да их преведем. Тек понекад узмем неки податак са енглеске или бугарске верзије, али већина је са српске википедије. Надам се да се не љутиш. Хвала на подршци! Поздрав... Ајта! Ajta (разговор) 23:18, 11 април 2011 (CEST)Одговори

Hallo, Ajta. May it be a mistake to transliterate the same letter "ř" in names of the Czech cities in your list both like "р" and "рж" or is there any tradition about reproducing "ř" in both ways in Macedonian language (Хавиржов - Havířov but Пребуз - Přebuz, Требич - Třebíč, Прибрам - Příbram, Тринец - Třinec)? Thank in advance. Iguacu (разговор) 09:28, 14 април 2011 (CEST)Одговори

Hi, Iguacu! Yes, it could be considered as a mistake, but I've written them as they are accepted in our language, i.e. as we hear how you speak those names or as it seems to us that you spoke. I know that transliteration can never be 100% accurate and some errors of grammatical aspect are possible, but it's just so. For example, your name of Plzeň in Macedonian language should be Плзењ (latin transcription: Plzenj), but it is widely accepted as Плзен (Plzen), so I used that form. I suppose your language has some similar difficulties with transliteration of foreign names or phrases. I hope you understand me. Thank you for the note. Regards.Ajta (разговор) 12:00, 14 април 2011 (CEST)Одговори

Награда за уредување списоци уреди

 
За создавањето на квалитетни и содржајни списоци на Википедија на македонски јазик.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Одлична работа Ajta, особено околу уредувањето на списоците. Продолжете така и понатаму. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:38, 23 април 2011 (CEST)Одговори

Номинација за оценувач уреди

Здраво Ajta. Следејќи ја Вашата голема активност на Википедија на македонски јазик и познавајќи ги Вашите големи придонеси сега и во минатото, решив да Ве номинирам за оценувач. Одговор на номинациата може да дадете на соодветната страница, по што доколку ја прифатите, истата ќе стане кандидатура и ќе биде отворена за дискусија и гласање. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:10, 1 мај 2011 (CEST)Одговори

Честитки уреди

Честитики за успешната кандидатура! Во секој момент некој од бирократите ќе Ве унапреди во оценувач. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:27, 8 мај 2011 (CEST)Одговори

Благодарност за довербата. Поздрав! Ajta (разговор) 09:34, 9 мај 2011 (CEST)Одговори
Честитки за оценувачкиот статус! Сега сте и дефакто оценувач. --FlavrSavr (разговор) 22:45, 10 мај 2011 (CEST)Одговори

Честитки и од мене и ти посакувам многу успех во задачата! --Б. Јанкулоски (разговор) 01:13, 11 мај 2011 (CEST)Одговори

Благодарам за честитките, се надевам дека ќе бидам од корист! Ajta (разговор) 15:09, 11 мај 2011 (CEST)Одговори

Македонски компании уреди

Здраво. Мислам дека нема проблем доколку постојат статии за македонските компании, ако истите се доволно познати и значајни во својата дејност по нешто. Сепак, особено треба да се внимава на содржината, која всушност е најголем проблем и може да претставува реклама. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:47, 18 мај 2011 (CEST)Одговори

Општини уреди

Здраво Ајта. За општините, намерно ги извадив грбовите, бидејќи долга ја правеа табелата. Наместо тоа, во текстот над листата наведов каде може да се видат грбовите и знамињата. Позз--Никола Стоіаноски 13:56, 20 мај 2011 (CEST)Одговори

Уф, ама сум ги избришал и кодовите изгледа? Извини за нив, ако сакаш замени го старите. Позз--Никола Стоіаноски 13:58, 20 мај 2011 (CEST)Одговори
Во ред, јас дополнувањето со ISO стандардот го направив во меѓувреме без да ги извадам грбовите, па така се случи што се случи. Се извинувам. Поздрав!Ajta (разговор) 13:59, 20 мај 2011 (CEST)Одговори
Морав да ги вратам грбовите од естетски причини, ама сум ги вратил и кодовите. Пак се старите во списокот, ако имаш време смени ги. --Никола Стоіаноски 14:01, 20 мај 2011 (CEST)Одговори
Во ред, ќе поправам, не е проблем. Ajta (разговор) 14:04, 20 мај 2011 (CEST)Одговори

Бришење уреди

Македонски рубин ја видов и јас мислам дека ќе треба да се избрише, нема енциклопедиска содржина. Таа другата не сум ја видел уште, но ти стави им шаблони за бришење па ќе ги средам. позз--Никола Стоіаноски 12:24, 27 мај 2011 (CEST)Одговори

Покана за Вики средба уреди

      Здраво, Ajta!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:10, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори

Знаме на Европската Унија уреди

  Статијата Знаме на Европската Унија, која Вие ја создадовте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Доколку знаете некоја друга статија која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:57, 8 јуни 2011 (CEST)Одговори

Благодарам. --Ajta (разговор) 16:07, 8 јуни 2011 (CEST)Одговори

За сликите уреди

Здраво Ајта. Гледам дека си подигнал неколку слики на кој не си автор. Истовремено ја користиш и лиценцата за неслободна слика со истото објаснување. Сакам да ти напоменам дека за живи луѓе не важи тоа, бидејќи секој може да тркне до човекот и да го слика. Некои од сликите за жал ќе мораат да се бришат. И мене не ми се допаѓаат тие срања со лиценците, но мора да се подржуваме кон правилата. Поздрав и пријатни уредувања--Р ашо  10:31, 19 јуни 2011 (CEST)Одговори

Воглавном праведна употреба и такви лиценци се ставаат за слики за кои не може да се најдат слободни. Такви се на пример плакати, омоти, логоа, но и луѓе кои се починати на пример (>50 години). А за живите не би требало, бидејќи секој може да го фотографира,и истата да ја подигне како своја. позз--Р ашо  13:00, 19 јуни 2011 (CEST)Одговори

Оценувач уреди

Здраво, како е? Ќе можеш да видиш, коментираш и евентуално гласаш за кандидатурата за оценувач на еден (веројатно) португалски корисник? Позз--Никола Стоіаноски 10:20, 21 јуни 2011 (CEST)Одговори

Награда за трудољубивост и посветеност уреди

 
За трудољубивост и посветеност во работата.
од Kiril Simeonovski (разговор)

Одлична работа. Има уште многу статии кои треба да ги има на Википедија! Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:22, 28 јуни 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Главоболка, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:09, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт уреди

  Еден факт од статијата Болоњска декларација, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 јули 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:11, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година уреди

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 14:43, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори

56.000 статии уреди

Здраво. Потсетување дека по обичај повторно избираме јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:10, 5 јуни 2012 (CEST)Одговори

Мапа за Февруарскиот поход уреди

Здраво, гледам си нацртала следнава мапа, интересира ме легендата за таа: што значат разнобојните линии, бомбите, знамињата и ѕвездите, а исто и каков историски извор си користела. Поздрав и со здравје! --Подпоручикъ (разговор) 16:48, 13 август 2012 (CEST)Одговори

Јубилејна статија уреди

Здраво Ајта. Потсетување дека традиционално гласаме за јубилејна статија. Вашето мислење можете да го оставите овде.--Вик Ретлхед (разговор) 10:20, 2 февруари 2013 (CET)Одговори

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“ уреди

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија уреди

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори

Уредувачки викенд за градоначалници уреди

Здраво Ajta. Ме радува тоа што решивте да учествувате во уредувачкиот потфат за уредување статии за градоначалниците, така што би Ви препорачал да го додадете Вашето корисничко име веднаш до списокот на статии кои ги уредувате во табелата на учесници со цел да се избегне случај друг корисник истовремено да уредува некоја од тие статии. Ви благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:13, 2 декември 2017 (CET)Одговори

Благодарам на поздравот, ме немаше извесно време во уредувањето поради зафатеност,ама најдов малку слободен простор и еве ме. Ќе се ставам и во табелата. Поздрав. --Ajta (разговор) 15:40, 2 декември 2017 (CET)Одговори

Уредувачки натпревар за вулкани уреди

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:10, 4 декември 2017 (CET)Одговори

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има уреди

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018 уреди

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:13, 19 март 2018 (CET)Одговори

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија уреди

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019 уреди

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори

Нов уредувачки натпревар уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори

Ракомет уреди

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори

Земи учество во СИЕ Пролет 2021 уреди

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори