Оденсе Хандбал е дански женски ракометен клуб од градот Оденсе. Моментално се натпреварува во ХТХ Лигаен, првата лига на Данска во женски ракомет.

Оденсе Хандбал
Целосен називОденсе Хандбал
Основан2009
ИгралиштеОденсе Спортс Парк, Оденсе
Приемност2.300
ПрестедателЛарс Петер Хермансен
Главен тренерДанска Јан Питлик
ЛигаХТХ Лигаен
2018–20193ти
Бои
Клупски бои              
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Клубот е формиран во август 2009 и ја добил лиценцата за учество во лигата од ГОГ Свендборг ТГИ.

Својте домашни натпревари клубот ги игра во салата Оденсе Спортс Парк.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Состав за сезоната 2019–2020

Голмани
Крила
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Производител на дрес уреди

Надворешни врски уреди