Ешборн-Франкфурт 2022

61. издание на велосипедската трка
Ешборн-Франкфурт 2022
Детали за трката
Издание61. Ешборн-Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум1 мај 2022
Растојание185 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај116
Просечна брзина41,438 км/ч
Искачени метри2654 m
Добитници на наградите
ПобедникIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранCOL Фернандо Гавирија (ОАЕ Емирати)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Интермарше-Ванти-Гобер Материо)
◀20212023▶
Документација

Ешборн-Франкфурт 2022 (позната и како: Трка околу Франкфурт 2022) — 61. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како 19. настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи уреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, единаесет од осумнаесетте екипи избрале да учествуваат. Дополнително биле поканети и осум професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (11)ProTeams (8)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[1]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 27' 52
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Александер Кристоф Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
4.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
5.   Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 0
6.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
7.   Арно де Ли Лото-Судал+ 0
8.   Симоне Консони Кофидис+ 0
9.   Пит Алегерт Кофидис+ 0
10.   Лоренцо Манзен ТоталЕнержи+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „Ешборн-Франкфурт 2022“. ProCycling.

Надворешни врски уреди