< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

640 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 640. година пред новата ера, 640. од првиот милениум п.н.е., 40. од 7 век п.н.е. и прва од 640-тите п.н.е.

641 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар641 п.н.е.
DCXL п.н.е.
Ab urbe condita113
Староегипетска ераXXVI династија, 24
- ФараонПсаметих I, 24
Старогрчка ера34.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4110
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1233
Берберски календар310
Будистички календар−96
Бурмански календар−1278
Византиски календар4868–4869
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2056 или 1996
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2057 или 1997
Коптски календар−924 – −923
Етиопски календар−648 – −647
Еврејски календар3120–3121
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−584 – −583
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2460–2461
Холоценски календар9360
Ирански календар1262 п.п. – 1261 п.п.
Исламски календар1301 п.х. – 1300 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1693
Мингуо-календар2552 пред Р. Кина
民前2552年
Нанакшахи−2108
Тајландски сончев календар−98 – −97
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−514 или −895 или −1667
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−513 или −894 или −1666

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4868 и 4869 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4110 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3120 и 3121 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 113.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 640 година се протега во 1996 и 1997, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2056 и 2057 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 97 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1300 и 1299 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди