< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

615 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 615. година пред новата ера, 615. од првиот милениум п.н.е., 15. од 7 век п.н.е. и шеста од 610-тите п.н.е.

616 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар616 п.н.е.
DCXV п.н.е.
Ab urbe condita138
Староегипетска ераXXVI династија, 49
- ФараонПсаметих I, 49
Старогрчка ера411. олимпијада (победник
Асирски календар4135
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1208
Берберски календар335
Будистички календар−71
Бурмански календар−1253
Византиски календар4893–4894
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2081 или 2021
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2082 или 2022
Коптски календар−899 – −898
Етиопски календар−623 – −622
Еврејски календар3145–3146
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−559 – −558
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2485–2486
Холоценски календар9385
Ирански календар1237 п.п. – 1236 п.п.
Исламски календар1275 п.х. – 1274 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1718
Мингуо-календар2527 пред Р. Кина
民前2527年
Нанакшахи−2083
Тајландски сончев календар−73 – −72
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−489 или −870 или −1642
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−488 или −869 или −1641

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4893 и 4894 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4135 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3145 и 3146 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 138.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 615 година се протега во 2021 и 2022, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2081 и 2082 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 72 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1274 и 1273 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...