< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

624 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 624. година пред новата ера, 624. од првиот милениум п.н.е., 24. од 7 век п.н.е. и петта од 620-тите п.н.е.

625 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар625 п.н.е.
DCXXIV п.н.е.
Ab urbe condita129
Староегипетска ераXXVI династија, 40
- ФараонПсаметих I, 40
Старогрчка ера38.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4126
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1217
Берберски календар326
Будистички календар−80
Бурмански календар−1262
Византиски календар4884–4885
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2072 или 2012
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2073 или 2013
Коптски календар−908 – −907
Етиопски календар−632 – −631
Еврејски календар3136–3137
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−568 – −567
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2476–2477
Холоценски календар9376
Ирански календар1246 п.п. – 1245 п.п.
Исламски календар1284 п.х. – 1283 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1709
Мингуо-календар2536 пред Р. Кина
民前2536年
Нанакшахи−2092
Тајландски сончев календар−82 – −81
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−498 или −879 или −1651
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−497 или −878 или −1650

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4884 и 4885 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4126 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3136 и 3137 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 129.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 624 година се протега во 2012 и 2013, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2072 и 2073 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 81 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1283 и 1282 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...