< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

612 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 612. година пред новата ера, 612. од првиот милениум п.н.е., 12. од 7 век п.н.е. и трета од 610-тите п.н.е.

613 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар613 п.н.е.
DCXII п.н.е.
Ab urbe condita141
Староегипетска ераXXVI династија, 52
- ФараонПсаметих I, 52
Старогрчка ера411.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4138
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1205
Берберски календар338
Будистички календар−68
Бурмански календар−1250
Византиски календар4896–4897
Кинески календар丁未(огн. коза)
2084 или 2024
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2085 или 2025
Коптски календар−896 – −895
Етиопски календар−620 – −619
Еврејски календар3148–3149
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−556 – −555
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2488–2489
Холоценски календар9388
Ирански календар1234 п.п. – 1233 п.п.
Исламски календар1272 п.х. – 1271 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1721
Мингуо-календар2524 пред Р. Кина
民前2524年
Нанакшахи−2080
Тајландски сончев календар−70 – −69
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−486 или −867 или −1639
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−485 или −866 или −1638

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4896 и 4897 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4138 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3148 и 3149 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 141.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 612 година се протега во 2024 и 2025, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2084 и 2085 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 69 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1271 и 1270 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...