< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

680 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 680. година пред нашата ера, 680. од првиот милениум п.н.е., 80. од 7 век п.н.е. и прва од 680-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4828 и 4829 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во градот Асур, станува збор за 4070 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3080 и 3081 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 73.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 680 година се протега во 1956 и 1957, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2016 и 2017 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 137 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1341 и 1340 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Европа уреди

Азија уреди

Мала Азија уреди

Лидија уреди

Асирија уреди

  • Асархадон станал цар на Асирија  (681/0-669 г. п.н.е.). Во тек на своето владеење помогнал во возобновувањето на Вавилон, градот кој неговиот татко го уништил.[3]

Елам уреди

Урарту уреди

  • На престолот на државата Урарту (библиското име е Арарат) бил поставен Руса II (680-639 г. п.н.е.).[5]

Африка уреди

Египет уреди

Родени уреди

  • Архилох, старогрчки поет, се претпоставува дека е еден од најраните лирски поети на европската книжевност. Неговите стихови се сочувани само во фрагменти.

Починати уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Apostle Arne Horn. „Eusebius of Caesarea. Lulu.com. стр. 80.
  2. Losiak, A.; Wild, E. M.; Geppert, W. D.; Huber, M. S.; Jõeleht, A.; Kriiska, A.; Kulkov, A.; Paavel, K.; Pirkovic, I. (2016-03-15). „Dating a small impact crater: An age of Kaali crater (Estonia) based on charcoal emplaced within proximal ejecta“. Meteoritics & Planetary Science (англиски). 51 (4): 681–695. doi:10.1111/maps.12616. ISSN 1086-9379.
  3. The Cambridge Ancient History Volume III, Part 02 ,The Assyrian and Babylonian Empires and other States of the Near East, from the Eighth to the Sixth Centuries B.C. Cambridge University Press. 1991. стр. 119.
  4. The Cambridge Ancient History Volume III, Part 02 ,The Assyrian and Babylonian Empires and other States of the Near East, from the Eighth to the Sixth Centuries B.C. Cambridge University Press. 1991. стр. 748.
  5. M. Chahin (2001). The Kingdom of Armenia: A History. Psychology Press. стр. 97.
  6. The Cambridge Ancient History Volume III, Part 3, The Expansion of the Greek World, Eighth to Sixth Centuries BC, 2nd edition. Cambridge University Press. 1982. стр. 464.