< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

671 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 671. година пред новата ера, 671. од првиот милениум п.н.е., 71. од 7 век п.н.е. и втора од 670-тите п.н.е.

672 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар672 п.н.е.
DCLXXI п.н.е.
Ab urbe condita82
Староегипетска ераXXV династија, 81
- ФараонТахарка, 19
Старогрчка ера27. олимпијада (победник
Асирски календар4079
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1264
Берберски календар279
Будистички календар−127
Бурмански календар−1309
Византиски календар4837–4838
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2025 или 1965
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2026 или 1966
Коптски календар−955 – −954
Етиопски календар−679 – −678
Еврејски календар3089–3090
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−615 – −614
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2429–2430
Холоценски календар9329
Ирански календар1293 п.п. – 1292 п.п.
Исламски календар1333 п.х. – 1332 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1662
Мингуо-календар2583 пред Р. Кина
民前2583年
Нанакшахи−2139
Тајландски сончев календар−129 – −128
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−545 или −926 или −1698
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−544 или −925 или −1697

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4837 и 4838 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4079 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3089 и 3090 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 82.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 671 година се протега во 1965 и 1966, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2025 и 2026 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 128 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1332 и 1331 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...