< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

667 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 667. година пред новата ера, 667. од првиот милениум п.н.е., 67. од 7 век п.н.е. и осма од 660-тите п.н.е.

668 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар668 п.н.е.
DCLXVII п.н.е.
Ab urbe condita86
Староегипетска ераXXV династија, 85
- ФараонТахарка, 23
Старогрчка ера28. олимпијада (победник
Асирски календар4083
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1260
Берберски календар283
Будистички календар−123
Бурмански календар−1305
Византиски календар4841–4842
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2029 или 1969
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2030 или 1970
Коптски календар−951 – −950
Етиопски календар−675 – −674
Еврејски календар3093–3094
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−611 – −610
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2433–2434
Холоценски календар9333
Ирански календар1289 п.п. – 1288 п.п.
Исламски календар1329 п.х. – 1328 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1666
Мингуо-календар2579 пред Р. Кина
民前2579年
Нанакшахи−2135
Тајландски сончев календар−125 – −124
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−541 или −922 или −1694
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−540 или −921 или −1693

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4841 и 4842 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4083 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3093 и 3094 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 86.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 667 година се протега во 1969 и 1970, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2029 и 2030 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 124 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1328 и 1327 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...