< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

669 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 669. година пред новата ера, 669. од првиот милениум п.н.е., 69. од 7 век п.н.е. и последна од 660-тите п.н.е.

670 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар670 п.н.е.
DCLXIX п.н.е.
Ab urbe condita84
Староегипетска ераXXV династија, 83
- ФараонТахарка, 21
Старогрчка ера27.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4081
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1262
Берберски календар281
Будистички календар−125
Бурмански календар−1307
Византиски календар4839–4840
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2027 или 1967
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2028 или 1968
Коптски календар−953 – −952
Етиопски календар−677 – −676
Еврејски календар3091–3092
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−613 – −612
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2431–2432
Холоценски календар9331
Ирански календар1291 п.п. – 1290 п.п.
Исламски календар1331 п.х. – 1330 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1664
Мингуо-календар2581 пред Р. Кина
民前2581年
Нанакшахи−2137
Тајландски сончев календар−127 – −126
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−543 или −924 или −1696
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−542 или −923 или −1695

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4839 и 4840 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4081 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3091 и 3092 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 84.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 669 година се протега во 1967 и 1968, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2027 и 2028 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 126 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1330 и 1329 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...