< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

663 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 663. година пред новата ера, 663. од првиот милениум п.н.е., 63. од 7 век п.н.е. и четвртта од 660-тите п.н.е.

664 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар664 п.н.е.
DCLXIII п.н.е.
Ab urbe condita90
Староегипетска ераXXVI династија, 1
- ФараонПсаметих I, 1
Старогрчка ера29. олимпијада (победник
Асирски календар4087
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1256
Берберски календар287
Будистички календар−119
Бурмански календар−1301
Византиски календар4845–4846
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2033 или 1973
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2034 или 1974
Коптски календар−947 – −946
Етиопски календар−671 – −670
Еврејски календар3097–3098
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−607 – −606
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2437–2438
Холоценски календар9337
Ирански календар1285 п.п. – 1284 п.п.
Исламски календар1324 п.х. – 1323 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1670
Мингуо-календар2575 пред Р. Кина
民前2575年
Нанакшахи−2131
Тајландски сончев календар−121 – −120
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−537 или −918 или −1690
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−536 или −917 или −1689

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4845 и 4846 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4087 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3097 и 3098 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 90.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 663 година се протега во 1973 и 1974, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2033 и 2034 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 120 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1323 и 1322 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...