< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

648 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 648. година пред новата ера, 648. од првиот милениум п.н.е., 48. од 7 век п.н.е. и деветта од 640-тите п.н.е.

649 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар649 п.н.е.
DCXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita105
Староегипетска ераXXVI династија, 16
- ФараонПсаметих I, 16
Старогрчка ера32.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4102
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1241
Берберски календар302
Будистички календар−104
Бурмански календар−1286
Византиски календар4860–4861
Кинески календар辛未(мет. коза)
2048 или 1988
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2049 или 1989
Коптски календар−932 – −931
Етиопски календар−656 – −655
Еврејски календар3112–3113
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−592 – −591
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2452–2453
Холоценски календар9352
Ирански календар1270 п.п. – 1269 п.п.
Исламски календар1309 п.х. – 1308 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1685
Мингуо-календар2560 пред Р. Кина
民前2560年
Нанакшахи−2116
Тајландски сончев календар−106 – −105
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−522 или −903 или −1675
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−521 или −902 или −1674

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4860 и 4861 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4102 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3112 и 3113 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 105.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 648 година се протега во 1988 и 1989, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2048 и 2049 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 105 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1308 и 1307 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...