< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

674 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 674. година пред новата ера, 674. од првиот милениум п.н.е., 74. од 7 век п.н.е. и петта од 670-тите п.н.е.

675 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар675 п.н.е.
DCLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita79
Староегипетска ераXXV династија, 78
- ФараонТахарка, 16
Старогрчка ера26.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4076
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1267
Берберски календар276
Будистички календар−130
Бурмански календар−1312
Византиски календар4834–4835
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2022 или 1962
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2023 или 1963
Коптски календар−958 – −957
Етиопски календар−682 – −681
Еврејски календар3086–3087
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−618 – −617
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2426–2427
Холоценски календар9326
Ирански календар1296 п.п. – 1295 п.п.
Исламски календар1336 п.х. – 1335 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1659
Мингуо-календар2586 пред Р. Кина
民前2586年
Нанакшахи−2142
Тајландски сончев календар−132 – −131
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−548 или −929 или −1701
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−547 или −928 или −1700

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4834 и 4835 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4076 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3086 и 3087 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 79.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 674 година се протега во 1962 и 1963, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2022 и 2023 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 131 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1335 и 1334 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...