< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

601 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 601. година пред новата ера, 601. од првиот милениум п.н.е., 1. од 7 век п.н.е. и втора од 600-тите п.н.е.

602 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар602 п.н.е.
DCI п.н.е.
Ab urbe condita152
Староегипетска ераXXVI династија, 63
- ФараонНехо II, 9
Старогрчка ера44.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4149
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1194
Берберски календар349
Будистички календар−57
Бурмански календар−1239
Византиски календар4907–4908
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2095 или 2035
    — до —
己未年 (зем. коза)
2096 или 2036
Коптски календар−885 – −884
Етиопски календар−609 – −608
Еврејски календар3159–3160
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−545 – −544
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2499–2500
Холоценски календар9399
Ирански календар1223 п.п. – 1222 п.п.
Исламски календар1261 п.х. – 1260 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1732
Мингуо-календар2513 пред Р. Кина
民前2513年
Нанакшахи−2069
Тајландски сончев календар−59 – −58
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−475 или −856 или −1628
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−474 или −855 или −1627

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4907 и 4908 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4149 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3159 и 3160 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 152.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 601 година се протега во 2035 и 2036, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2095 и 2096 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 58 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1260 и 1259 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...