< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

608 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 608. година пред новата ера, 608. од првиот милениум п.н.е., 8. од 7 век п.н.е. и деветта од 600-тите п.н.е.

609 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар609 п.н.е.
DCVIII п.н.е.
Ab urbe condita145
Староегипетска ераXXVI династија, 56
- ФараонНехо II, 2
Старогрчка ера42.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4142
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1201
Берберски календар342
Будистички календар−64
Бурмански календар−1246
Византиски календар4900–4901
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2088 или 2028
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2089 или 2029
Коптски календар−892 – −891
Етиопски календар−616 – −615
Еврејски календар3152–3153
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−552 – −551
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2492–2493
Холоценски календар9392
Ирански календар1230 п.п. – 1229 п.п.
Исламски календар1268 п.х. – 1267 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1725
Мингуо-календар2520 пред Р. Кина
民前2520年
Нанакшахи−2076
Тајландски сончев календар−66 – −65
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−482 или −863 или −1635
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−481 или −862 или −1634

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4900 и 4901 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4142 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3152 и 3153 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 145.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 608 година се протега во 2028 и 2029, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2088 и 2089 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 65 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1267 и 1266 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...