< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

626 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 626. година пред новата ера, 626. од првиот милениум п.н.е., 26. од 7 век п.н.е. и седма од 620-тите п.н.е.

627 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар627 п.н.е.
DCXXVI п.н.е.
Ab urbe condita127
Староегипетска ераXXVI династија, 38
- ФараонПсаметих I, 38
Старогрчка ера38.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4124
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1219
Берберски календар324
Будистички календар−82
Бурмански календар−1264
Византиски календар4882–4883
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2070 или 2010
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2071 или 2011
Коптски календар−910 – −909
Етиопски календар−634 – −633
Еврејски календар3134–3135
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−570 – −569
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2474–2475
Холоценски календар9374
Ирански календар1248 п.п. – 1247 п.п.
Исламски календар1286 п.х. – 1285 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1707
Мингуо-календар2538 пред Р. Кина
民前2538年
Нанакшахи−2094
Тајландски сончев календар−84 – −83
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−500 или −881 или −1653
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−499 или −880 или −1652

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4882 и 4883 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4124 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3134 и 3135 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 127.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 626 година се протега во 2010 и 2011, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2070 и 2071 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 83 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1285 и 1284 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...