< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

634 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 634. година пред новата ера, 634. од првиот милениум п.н.е., 34. од 7 век п.н.е. и петта од 630-тите п.н.е.

635 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар635 п.н.е.
DCXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita119
Староегипетска ераXXVI династија, 30
- ФараонПсаметих I, 30
Старогрчка ера36.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4116
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1227
Берберски календар316
Будистички календар−90
Бурмански календар−1272
Византиски календар4874–4875
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2062 или 2002
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2063 или 2003
Коптски календар−918 – −917
Етиопски календар−642 – −641
Еврејски календар3126–3127
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−578 – −577
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2466–2467
Холоценски календар9366
Ирански календар1256 п.п. – 1255 п.п.
Исламски календар1295 п.х. – 1294 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1699
Мингуо-календар2546 пред Р. Кина
民前2546年
Нанакшахи−2102
Тајландски сончев календар−92 – −91
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−508 или −889 или −1661
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−507 или −888 или −1660

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4874 и 4875 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4116 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3126 и 3127 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 119.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 634 година се протега во 2002 и 2003, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2062 и 2063 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 91 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1294 и 1293 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...