< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

614 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 614. година пред новата ера, 614. од првиот милениум п.н.е., 14. од 7 век п.н.е. и петта од 610-тите п.н.е.

615 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар615 п.н.е.
DCXIV BC
Ab urbe condita139
Староегипетска ераXXVI династија, 50
- ФараонПсаметих I, 50
Старогрчка ера411.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4136
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1207
Берберски календар336
Будистички календар−70
Бурмански календар−1252
Византиски календар4894–4895
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2082 или 2022
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2083 или 2023
Коптски календар−898 – −897
Етиопски календар−622 – −621
Еврејски календар3146–3147
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−558 – −557
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2486–2487
Холоценски календар9386
Ирански календар1236 п.п. – 1235 п.п.
Исламски календар1274 п.х. – 1273 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1719
Мингуо-календар2526 пред Р. Кина
民前2526年
Нанакшахи−2082
Тајландски сончев календар−72 – −71
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−488 или −869 или −1641
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−487 или −868 или −1640

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4894 и 4895 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4136 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3146 и 3147 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 139.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 614 година се протега во 2022 и 2023, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2082 и 2083 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 71 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1273 и 1272 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...