< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

602 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 602. година пред новата ера, 602. од првиот милениум п.н.е., 2. од 7 век п.н.е. и трета од 600-тите п.н.е.

603 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар603 п.н.е.
DCII п.н.е.
Ab urbe condita151
Староегипетска ераXXVI династија, 62
- ФараонНехо II, 8
Старогрчка ера44.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4148
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1195
Берберски календар348
Будистички календар−58
Бурмански календар−1240
Византиски календар4906–4907
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2094 или 2034
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2095 или 2035
Коптски календар−886 – −885
Етиопски календар−610 – −609
Еврејски календар3158–3159
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−546 – −545
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2498–2499
Холоценски календар9398
Ирански календар1224 п.п. – 1223 п.п.
Исламски календар1262 п.х. – 1261 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1731
Мингуо-календар2514 пред Р. Кина
民前2514年
Нанакшахи−2070
Тајландски сончев календар−60 – −59
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−476 или −857 или −1629
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−475 или −856 или −1628

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4906 и 4907 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4148 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3158 и 3159 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 151.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 602 година се протега во 2034 и 2035, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2094 и 2095 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 59 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1261 и 1260 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Личности

уреди

Откритија

уреди