< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

638 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 638. година пред новата ера, 638. од првиот милениум п.н.е., 38. од 7 век п.н.е. и деветта од 630-тите п.н.е.

639 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар639 п.н.е.
DCXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita115
Староегипетска ераXXVI династија, 26
- ФараонПсаметих I, 26
Старогрчка ера35.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4112
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1231
Берберски календар312
Будистички календар−94
Бурмански календар−1276
Византиски календар4870–4871
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2058 или 1998
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2059 или 1999
Коптски календар−922 – −921
Етиопски календар−646 – −645
Еврејски календар3122–3123
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−582 – −581
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2462–2463
Холоценски календар9362
Ирански календар1260 п.п. – 1259 п.п.
Исламски календар1299 п.х. – 1298 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1695
Мингуо-календар2550 пред Р. Кина
民前2550年
Нанакшахи−2106
Тајландски сончев календар−96 – −95
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−512 или −893 или −1665
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−511 или −892 или −1664

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4870 и 4871 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4112 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3122 и 3123 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 115.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 638 година се протега во 1998 и 1999, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2058 и 2059 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 95 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1298 и 1297 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...