< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

632 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 632. година пред новата ера, 632. од првиот милениум п.н.е., 32. од 7 век п.н.е. и трета од 630-тите п.н.е.

633 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар633 п.н.е.
DCXXXII п.н.е.
Ab urbe condita121
Староегипетска ераXXVI династија, 32
- ФараонПсаметих I, 32
Старогрчка ера36.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4118
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1225
Берберски календар318
Будистички календар−88
Бурмански календар−1270
Византиски календар4876–4877
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2064 или 2004
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2065 или 2005
Коптски календар−916 – −915
Етиопски календар−640 – −639
Еврејски календар3128–3129
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−576 – −575
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2468–2469
Холоценски календар9368
Ирански календар1254 п.п. – 1253 п.п.
Исламски календар1293 п.х. – 1291 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1701
Мингуо-календар2544 пред Р. Кина
民前2544年
Нанакшахи−2100
Тајландски сончев календар−90 – −89
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−506 или −887 или −1659
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−505 или −886 или −1658

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4876 и 4877 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4118 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3128 и 3129 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 121.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 632 година се протега во 2004 и 2005, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2064 и 2065 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 89 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1292 и 1290 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...