< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

621 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 621. година пред новата ера, 621. од првиот милениум п.н.е., 21. од 7 век п.н.е. и втора од 620-тите п.н.е.

622 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар622 п.н.е.
DCXXI п.н.е.
Ab urbe condita132
Староегипетска ераXXVI династија, 43
- ФараонПсаметих I, 43
Старогрчка ера39.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4129
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1214
Берберски календар329
Будистички календар−77
Бурмански календар−1259
Византиски календар4887–4888
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2075 или 2015
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2076 или 2016
Коптски календар−905 – −904
Етиопски календар−629 – −628
Еврејски календар3139–3140
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−565 – −564
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2479–2480
Холоценски календар9379
Ирански календар1243 п.п. – 1242 п.п.
Исламски календар1281 п.х. – 1280 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1712
Мингуо-календар2533 пред Р. Кина
民前2533年
Нанакшахи−2089
Тајландски сончев календар−79 – −78
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−495 или −876 или −1648
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−494 или −875 или −1647

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4887 и 4888 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4129 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3139 и 3140 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 132.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 621 година се протега во 2015 и 2016, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2075 и 2076 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 78 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1280 и 1279 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...