< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

668 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 668. година пред новата ера, 668. од првиот милениум п.н.е., 68. од 7 век п.н.е. и деветта од 660-тите п.н.е.

669 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар669 п.н.е.
DCLXVIII п.н.е.
Ab urbe condita85
Староегипетска ераXXV династија, 84
- ФараонТахарка, 22
Старогрчка ера27.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4082
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1261
Берберски календар282
Будистички календар−124
Бурмански календар−1306
Византиски календар4840–4841
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2028 или 1968
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2029 или 1969
Коптски календар−952 – −951
Етиопски календар−676 – −675
Еврејски календар3092–3093
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−612 – −611
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2432–2433
Холоценски календар9332
Ирански календар1290 п.п. – 1289 п.п.
Исламски календар1330 п.х. – 1329 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1665
Мингуо-календар2580 пред Р. Кина
民前2580年
Нанакшахи−2136
Тајландски сончев календар−126 – −125
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−542 или −923 или −1695
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−541 или −922 или −1694

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4840 и 4841 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4082 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3092 и 3093 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 85.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 668 година се протега во 1968 и 1969, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2028 и 2029 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 125 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1329 и 1328 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...