< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

636 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 636. година пред новата ера, 636. од првиот милениум п.н.е., 36. од 7 век п.н.е. и седма од 630-тите п.н.е.

637 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар637 п.н.е.
DCXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita117
Староегипетска ераXXVI династија, 28
- ФараонПсаметих I, 28
Старогрчка ера35.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4114
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1229
Берберски календар314
Будистички календар−92
Бурмански календар−1274
Византиски календар4872–4873
Кинески календар癸未(вод. коза)
2060 или 2000
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2061 или 2001
Коптски календар−920 – −919
Етиопски календар−644 – −643
Еврејски календар3124–3125
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−580 – −579
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2464–2465
Холоценски календар9364
Ирански календар1258 п.п. – 1257 п.п.
Исламски календар1297 п.х. – 1296 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1697
Мингуо-календар2548 пред Р. Кина
民前2548年
Нанакшахи−2104
Тајландски сончев календар−94 – −93
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−510 или −891 или −1663
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−509 или −890 или −1662

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4872 и 4873 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4114 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3124 и 3125 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 117.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 636 година се протега во 2000 и 2001, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2060 и 2061 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 93 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1296 и 1295 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...