< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

603 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 603. година пред новата ера, 603. од првиот милениум п.н.е., 3. од 7 век п.н.е. и четвртта од 600-тите п.н.е.

604 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар604 п.н.е.
DCIII п.н.е.
Ab urbe condita150
Староегипетска ераXXVI династија, 61
- ФараонНехо II, 7
Старогрчка ера44. олимпијада (победник
Асирски календар4147
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1196
Берберски календар347
Будистички календар−59
Бурмански календар−1241
Византиски календар4905–4906
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2093 или 2033
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2094 или 2034
Коптски календар−887 – −886
Етиопски календар−611 – −610
Еврејски календар3157–3158
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−547 – −546
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2497–2498
Холоценски календар9397
Ирански календар1225 п.п. – 1224 п.п.
Исламски календар1263 п.х. – 1262 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1730
Мингуо-календар2515 пред Р. Кина
民前2515年
Нанакшахи−2071
Тајландски сончев календар−61 – −60
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−477 или −858 или −1630
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−476 или −857 или −1629

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4905 и 4906 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4147 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3157 и 3158 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 150.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 603 година се протега во 2033 и 2034, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2093 и 2094 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 60 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1262 и 1261 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...