< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

609 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 609. година пред новата ера, 609. од првиот милениум п.н.е., 9. од 7 век п.н.е. и последна од 600-тите п.н.е.

610 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар610 п.н.е.
DCIX п.н.е.
Ab urbe condita144
Староегипетска ераXXVI династија, 55
- ФараонНехо II, 1
Старогрчка ера42.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4141
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1202
Берберски календар341
Будистички календар−65
Бурмански календар−1247
Византиски календар4899–4900
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2087 или 2027
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2088 или 2028
Коптски календар−893 – −892
Етиопски календар−617 – −616
Еврејски календар3151–3152
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−553 – −552
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2491–2492
Холоценски календар9391
Ирански календар1231 п.п. – 1230 п.п.
Исламски календар1269 п.х. – 1268 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1724
Мингуо-календар2521 пред Р. Кина
民前2521年
Нанакшахи−2077
Тајландски сончев календар−67 – −66
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−483 или −864 или −1636
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−482 или −863 или −1635

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4899 и 4900 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4141 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3151 и 3152 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 144.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 609 година се протега во 2027 и 2028, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2087 и 2088 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 66 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1268 и 1267 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...