< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

642 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 642. година пред новата ера, 642. од првиот милениум п.н.е., 42. од 7 век п.н.е. и трета од 640-тите п.н.е.

643 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар643 п.н.е.
DCXLII п.н.е.
Ab urbe condita111
Староегипетска ераXXVI династија, 22
- ФараонПсаметих I, 22
Старогрчка ера34.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4108
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1235
Берберски календар308
Будистички календар−98
Бурмански календар−1280
Византиски календар4866–4867
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2054 или 1994
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2055 или 1995
Коптски календар−926 – −925
Етиопски календар−650 – −649
Еврејски календар3118–3119
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−586 – −585
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2458–2459
Холоценски календар9358
Ирански календар1264 п.п. – 1263 п.п.
Исламски календар1303 п.х. – 1302 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1691
Мингуо-календар2554 пред Р. Кина
民前2554年
Нанакшахи−2110
Тајландски сончев календар−100 – −99
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−516 или −897 или −1669
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−515 или −896 или −1668

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4866 и 4867 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4108 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3118 и 3119 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 111.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 642 година се протега во 1994 и 1995, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2054 и 2055 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 99 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1302 и 1301 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...