< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

654 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 654. година пред новата ера, 654. од првиот милениум п.н.е., 54. од 7 век п.н.е. и петта од 650-тите п.н.е.

655 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар655 п.н.е.
DCLIV п.н.е.
Ab urbe condita99
Староегипетска ераXXVI династија, 10
- ФараонПсаметих I, 10
Старогрчка ера311.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4096
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1247
Берберски календар296
Будистички календар−110
Бурмански календар−1292
Византиски календар4854–4855
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2042 или 1982
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2043 или 1983
Коптски календар−938 – −937
Етиопски календар−662 – −661
Еврејски календар3106–3107
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−598 – −597
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2446–2447
Холоценски календар9346
Ирански календар1276 п.п. – 1275 п.п.
Исламски календар1315 п.х. – 1314 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1679
Мингуо-календар2566 пред Р. Кина
民前2566年
Нанакшахи−2122
Тајландски сончев календар−112 – −111
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−528 или −909 или −1681
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−527 или −908 или −1680

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4854 и 4855 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4096 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3106 и 3107 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 99.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 654 година се протега во 1982 и 1983, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2042 и 2043 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 111 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1314 и 1313 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...